Gleba pełna życia - jak wapnowanie gleby wpływa na podłoże?

wplyw wapna na glebe

W czasie intensyfikacji rolnictwa, gdzie szukamy rekordów plonowania, śmiało stosujemy duże dawki nawozów mineralnych oraz środków ochrony roślin. Nie zapominajmy jednak o ważnym zabiegu jakim jest wapnowanie gleby, która jest naszym warsztatem pracy i warto o nią zadbać. Niskie pH podłoża ogranicza przyswajanie najważniejszych pierwiastków potrzebnych roślinom w czasie ich wegetacji. Kwaśny odczyn zwiększa rozpuszczalność metali ciężkich, manganu, glinu, żelaza, co szkodliwie działa na rośliny uprawne. Tracimy również na strukturze gleby, przenikalności wody oraz napowietrzeniu. Dzięki zabiegowi wapnowania możemy wpłynąć pozytywnie na podłoże, w którym będą uprawiane rośliny.

Ważnym elementem nowoczesnego rolnictwa jest analiza gleby. Daje nam pewność, na jakim poziomie pH jest nasz odczyn gleby oraz informuje nas o zawartości poszczególnych składników mineralnych. Dzięki uzyskanym wynikom analizy jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać dawkę nawożenia wapniowego oraz mineralnego. Pamiętajmy również o odpowiednim odstępie między wapnowaniem gleby, a nawożeniem, który wynosi minimum 4 tygodnie. Przy niezastosowaniu odpowiedniej przerwy czasowej dochodzi do szeregu reakcji chemicznych, w których tracimy część składników mineralnych - głównie azot i fosfor.

Podczas wyboru produktu, którym zamierzamy wykonać wapnowanie gleby, warto zwrócić uwagę nie tylko na regulację odczynu, ale także na poprawę struktury gleby oraz przyswajalność i odzyskiwanie składników.

wapnowanie gleby

Przeczytaj również:
Wapnowanie gleby: Kiedy i czym wapnować glebę?

Jakie wapno nawozowe wybrać do zabiegu wapnowania gleby?

Bi calc+ to wapno nawozowe, jak sama nazwa sugeruje to produkt dostarczający naszej glebie nie tylko wapna. Warto zaznaczyć, że bi calc+ to także aktywator naturalnego życia biologicznego, który zawiera trzy grupy bakterii oraz kwasy humusowe. Bakterie te pełnią m.in. funkcję biologicznego pozyskiwania składników, sanitaryzacji gleby oraz budowania próchnicy:

  • Bacillus azotofixans to bakteria pozyskująca łatwo dostępny dla roślin azot z powietrza nawet w ilości 50kg/ha.
  • Bacillus megaterium udostępnia fosfor z niedostępnych i nierozkładalnych form do łatwo przyswajanych dla roślin - jest to wartość od 20 do nawet 40kg/ha.
  • Bacillus subtilis rozkłada resztki pożniwne oraz wpływa na polepszenie zdrowotności gleby, zmniejsza presję chorób odglebowych.

Ponadto kwasy humusowe – jako aktywatory funkcji biologicznych pochodzenia roślinnego są dodatkowym wsparciem dla namnażania się bakterii oraz wpływają na stymulację systemu korzeniowego roślin. Wszystkie te elementy znajdujemy w bi calc+.

bi calc

Zapytaj o bi calc+
Skontaktuj się z przedstawicielami AGRARIUS
Sprawdź ofertę na wapno nawozowe do stosowania w uprawach eco!

Jak wapnowanie gleby bi calc+ wpływa na rośliny?

O skuteczności naszego produktu do wapnowania gleby przekonał się Pan Wojciech Nowicki z Koszyc z województwa świętokrzyskiego. Podczas lustracji buraków cukrowych Pan Wojciech opowiedział nam swoją historię, gdy zaczynał stosować bi calc+ do wapnowania gleby (…) W ubiegłym roku 2023 na polu buraków cukrowych pojawiły się miejsca, gdzie buraki straciły wigor. Pod koniec maja, rośliny zbladły, przestały rosnąć i nie wiedziałem co dzieje się na polu. Zastosowałem pierwszy lepszy biostymulator, który nie przyniósł efektu. Doradca firmy dystrybucyjnej podpowiedział, abym wysypał bi calc+ punktowo w miejscach, gdzie jest problem. Kilka dni po rozsiewie wapna spadł deszcz, który rozpuścił granulat. Efekt wzrostu roślin był niesamowity. Buraki odzyskały wigor i barwę oraz po około 4 tygodniach dorównały roślinom prawidłowo rosnącym. W tym sezonie zastosowałem bi calc+ przed siewem buraków, na całej powierzchni i jestem bardzo zadowolony z efektu biostymulacyjnego. Wzrost roślin jest przyspieszony, co korzystnie wpływa na zagrożenia w początkowych fazach wzrostu. Zauważyłem, że podczas nalotów szarka komośnika moje buraki były znacznie większe niż buraki sąsiadów, przez co były odporniejsze na uszkodzenia.

Podsumowując produkt bi calc+ można śmiało powiedzieć, że to wapno nawozowe, regulujące odczyn gleby, ale również posiada aspekt biostymulacji roślin poprzez zawartość kwasów humusowych oraz pozyskiwania składników mineralnych w sposób naturalny. Nawóz ten możemy również nazwać ,,biologicznym wieloskładnikiem’’ ponieważ mamy tu pobór azotu z powietrza, udostępnianie fosforu z niedostępnych form oraz potas z rozkładu resztek poprzez zawarte w nim bakterie saprofityczne.

zdjecie

Autor tekstu:
Dariusz Adamski
Doradca agrotechniczny

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram