Winorośl jest rośliną, która preferuje ciepłe warunki, a optymalna temperatura dla jej prawidłowego wzrostu i rozwoju wynosi 25-30°C. Niskie temperatury, poniżej 15°C podczas kwitnienia i poniżej 20°C w okresie intensywnego wzrostu, są niekorzystne dla jej rozwoju. Odpowiednia suma bezpośredniego promieniowania słonecznego jest niezbędna dla właściwego dojrzewania winogron. Ilość światła docierającego do liści ma bezpośredni wpływ na intensywność procesu fotosyntezy, od czego zależy gromadzenie się cukrów w owocach, a także – pośrednio – tworzenie się komponentów aromatycznych i barwników zawartych w skórkach. W ciepłym, lecz pochmurnym klimacie są problemy z dojrzewaniem winogron, pomimo bardzo wysokiej sumy aktywnych temperatur. Dlatego ważne jest umiejscowienie winnicy najlepiej na południowym stoku.
Krótki, zwykle kilkudniowy okres kwitnienia winorośli wymaga ładniej, typowo letniej, słonecznej pogody, z temperaturami rzędu 25-30°C i umiarkowanej wilgotności powietrza. W lipcu i sierpniu panują raczej dobre warunki dla wzrostu i początkowej fazy dojrzewania winogron, natomiast we wrześniu i pierwszej połowie października, czyli okresie decydującym o dojrzałości i jakości winogron pogoda bywa kapryśna.
Struktura gleby oraz podłoża to kluczowy czynnik decydujący o specyfice siedliska, a w konsekwencji o charakterze i jakości owoców. Podział gleb na poszczególne frakcje mineralne, takie jak kamienie, żwiry, piasek, pyły i cząstki ilaste jest istotny dla uprawy winorośli. Taki podział pozwala określić kluczowe właściwości gleby, takie jak przepuszczalność, żyzność, pojemność wodna oraz właściwości termiczne. Najlepszym wyjściem jest stosowanie kwasów humusowych, które są wstanie stworzyć odpowiednie warunki pod uprawę winorośli. GleboMax od AGRARIUS w formie płynnej poprawia zdolność podłoża do zatrzymywania składników odżywczych i poprawia jej właściwości sorpcyjne. Kwasy humusowe w GleboMax szybko wnikają do gleby i efektywnie działają, zapewniając jej odpowiednie uwilgocenie. Innym istotnym czynnikiem decydującym o strukturze gleby jest wapń. Obecność związków wapniowych, zwłaszcza wysoko reaktywnego węglanu wapnia, nadaje glebie korzystną strukturę gruzełkową. Taka gleba jest przewiewna, jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i posiada zdolność wchłaniania wody z głębszych warstw. Odpowiednie wartości pH dla uprawy winorośli powinny sięgnąć co najmniej 6,7 i są niezbędne dla zdrowego wzrostu winorośli. Plantacje często znajdują się na glebach wapiennych, gdzie pH przekracza 7,0, a czasem nawet 8,0. Gdy gleba ma niższy odczyn zaleca się stosowanie wapna nawozowego bi calc+, który reguluje pH i dodatkowo wyposaża glebę w pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które kolonizują glebę tworząc jej gruzełkową strukturę. Bi calc+ jest w pełni bezpiecznym wapnem nawozowym i może być stosowany zarówno jesienią jak i wiosną. Biorąc pod uwagę, że większość gleb w Polsce jest zakwaszonych, a uprawa winorośli potrzebuje dobrze uregulowanego odczynu pH, bi calc+ perfekcyjnie aktywuje glebę i przyczynia się do wzrostu oraz plonowania owoców.
Uprawa winorośli wymaga stosowania doglebowo bakterii azotowych dla zapewnienia odpowiedniej mikroflory bakteryjnej w podłożu i udostępnianie azotu dla roślin pochodzącego z atmosfery. Najlepszym i sprawdzonym preparatem bakteryjnym, który jest w stanie związać nawet do 50 kg azotu na 1 hektar powierzchni jest bi azot. Odpowiednio przygotowana gleba to również możliwość udostępnienia plantacji fosforu, który jest ciężko przyswajalny dla roślin. Bakterie fosforowe z rodziny Bacillus megaterium w preparacie bi fosfor rozpuszczają ten pierwiastek w glebie przeistaczając go na formy łatwo przyswajalne dla roślin. Na dobrze przygotowanych terenach lepiej rozwijają się odmiany winogron białych lub ewentualnie różowych. Odmiany czerwone są bardziej podatne na choroby, a ich plony mogą być mniej satysfakcjonujące. Z pomocą dla tych odmian winogron przychodzi bi protect – doglebowy preparat bakteryjny, który dba o fitosanitarność uprawy i zabezpiecza rośliny przed niepożądanymi atakami ze strony czynników patogennych. Dzięki rywalizacji w glebie o pokarm ze szkodliwymi mikroorganizmami, bakterie Bacillus subtilis zawarte w bi protect dbają o zdrowotność roślin i poprawiają kondycję uprawy. Dlatego ważne jest, aby przed założeniem winnicy starannie przygotować glebę.
Mimo że winorośl, dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu jest stosunkowo odporna na stres wodny, to susza ma duży wpływ na przyjmowanie się nowych nasadzeń. W celu zabezpieczenia uprawy przed suszą warto zastosować GleboMax. Potrzeby pokarmowe winorośli zależą od siły wzrostu danej odmiany oraz wysokości plonu. Można przyjąć dla wytworzenia 1 tony owoców potrzebuje ona 7-10 kg azotu, 1-1,5 kg fosforu, 8-10 kg potasu, 10-12 kg wapnia oraz 1-2 kg magnezu.
Zapotrzebowanie na mikroskładniki jest zdecydowanie mniejsze i wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt gramów. W razie potrzeby stosujemy SOLER Fruit. Należy pamiętać, że po każdym sezonie wegetacyjnym zawartość składników w glebie zmniejsza się i należy je uzupełnić. Ich ilość określamy na podstawie wyników badania zasobności gleby.
Wiosną na zielone pąki warto również użyć stymulatora wzrostu roślin nanogro aqua. W fazie, gdy młode pąki kwiatowe zaczynają nabrzmiewać, zaleca się zastosowanie preparatu STOP DROP FLOWER w ilości 1 litra na hektar - aby przedłużyć kwitnienie i zabezpieczyć rośliny przed spadkami temperatur. Przed zbiorami warto zastosować STOP DROP FRUIT najlepiej zrobić to około 3-4 tygodnie przed spodziewanym okresem zbiorów. Nawóz ten dostarcza istotnych składników niezbędnych do formowania owoców, dorastania, gromadzenia barwników i cukru. W czasie dojrzewania doskonale sprawdzi się również dolistny nawóz wapniowy Calory, który przyczynia się do odpowiedniego wzrostu owoców i poprawy ich walorów smakowych, co jest istotne w produkcji winogron na świeży rynek jak i tych przeznaczonych na wino.
Po zbiorze owoców i opadnięciu liści należy zadbać o resztki pożniwne w każdej winnicy, które są cennym źródłem składników dla gleby. Właściciele winnic przed nadejściem zimy używają mulczowania, które rozdrabnia resztki pożniwne w postaci liści, gałęzi, drobnych pędów i innych pozostałości. Rozdrobniony materiał pozostawia się na miejscu – w tym momencie warto zastosować dwa preparaty wspomagające szybszy rozkład pozostałości roślinnych. Pierwszym z nich jest full terminator - nawóz azotowy z mikroelementami i kwasami humusowymi oraz produkt mikrobiologiczny bi słoma, który zawiera bezpieczne kultury bakterii i niepatogennych grzybów glebowych naturalnie występujących w podłożu. Nawóz mikrobiologiczny bi słoma wspiera poprawę struktury gleby oraz pobudza jej aktywność biologiczną. Pozostawienie rozłożonych resztek pożniwnych w prawie każdej uprawie zmniejsza zapotrzebowanie gleby na nawozy sztuczne, a dodatkowo w naturalny sposób dba o glebę, jej żyzność i zdrowotność.