Uprawa warzyw tunelowych

Uprawa warzyw w tunelach foliowych zyskuje na popularności i z roku na rok powierzchnia uprawowa w Polsce wzrasta. Produkcja warzyw pod osłonami stanowi istotny segment w ogrodnictwie. Jest to kluczowy sektor z perspektywy ogólnej produkcji roślinnej oraz istotnej roli, jaką odgrywają warzywa w codziennej diecie ludzi. Tunel foliowy znacznie przyspiesza wegetację roślin, zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami, opadami deszczu oraz przymrozkami, a niewątpliwie są to spore zalety. Czy istnieją wady? Każda uprawa niesie ze sobą konsekwencje, których czasami możemy doświadczyć. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj preparaty AGRARIUS polecane dla intensywnych upraw jakimi są niewątpliwie warzywa tunelowe.

Schemat uprawy

Warunki uprawy warzyw tunelowych

Uprawa warzyw w tunelu foliowym przyspiesza plonowanie warzyw nawet o 3-4 tygodnie i tym samym wydłuża ich okres wegetacyjny. Dzięki temu uprawę możemy zaplanować również na wczesną wiosnę lub późną jesień. W tunelach możemy uprawiać wiele warzyw, lecz tym razem skupimy się na  tych wyjątkowo ciepłolubnych i popularnych w naszym kraju jak: pomidor, papryka i ogórek. 

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednie stanowisko pod uprawę tunelową oraz rodzaj tunelu, które mogą być niskie (do 1,5 m) lub wysokie (powyżej 1,5 m). Niskie tunele są niekomfortowe w użytkowaniu i sprawdzają się jedynie w produkcji wczesnych warzyw o krótszym okresie wegetacyjnym i na mniejszych powierzchniach – są bardziej narażone zarówno na chłód, jak i nadmiar ciepła. Wysokie tunele są wygodniejsze i często umożliwiają swobodne poruszanie się wśród uprawy - niestety zajmują więcej miejsca i są „droższą opcją” dla plantatora. 

Zanim jednak wysadzimy warzywa pod tunele przygotowujemy rozsadę. By na samym starcie zabezpieczyć rośliny i pomóc im w początkowych fazach rozwojowych warto wykonać zabieg zaprawiania nasion stymulatorem wzrostu roślin nanogro forte superstart. Użycie tego preparatu na nasiona pozwoli im błyskawicznie i równomiernie skiełkować. Kolejnym etapem przygotowania rozsady, zaraz po skiełkowaniu jest użycie preparatu mikrobiologicznego bi protect, który stworzy wokół korzeni korzystną mikroflorę bakteryjną oraz oprysk uodparniający preparatami nanogro aqua oraz Naturalny Plon. Jeden i drugi produkt pomoże roślinom szybciej się rozwinąć i uodporni je na stres związany z wysadzeniem ich na miejsce stałe do gruntu. 

By stworzyć odpowiednie warunki uprawy warzywom tunelowym powinniśmy pomyśleć o kilku aspektach. Pierwszym z nich jest temperatura, która powinna być odpowiednia w zależności od potrzeb danego warzywa. Przy ogórkach ta powinna wynosić ok. 24 - 25°C – istotnym jest aby wahania temperatury nie były wyższe niż maksymalnie 8°C pomiędzy nocą, a dniem. Powinno się również unikać temperatur sięgających 40°C i wyższych – w czasie upałów należy wietrzyć i zacieniać  tunele i szklarnie, pamiętając jednocześnie, że zbyt silny wiatr również może uszkodzić uprawy. Papryka z kolei będzie dobrze rosła przy optymalnej temperaturze 22 - 27°C w dzień oraz 16-20°C w nocy. Obniżenie temperatury poniżej 15°C może stać się przyczyną opadania kwiatów i powstrzymania wzrostu rośliny. Optymalną temperaturą dla pomidora szklarniowego (tunelowego) jest 25-27°C i przy takiej rośliny będą w stanie poprawnie się rozwijać. 

Innym, istotnym czynnikiem jest dobre nasłonecznienie uprawy warzyw tunelowych, które odpowiada za obfite kwitnienie i owocowanie roślin. By zapewnić odpowiedni poziom nasłonecznienia dla ogórków, pomidorów i papryki polecana jest przede wszystkim uprawa pionowa – pędy na podporach będą miały dostęp do znacznie większej ilości światła. Pomyśleć musimy również o podlewaniu i zachowaniu odpowiedniej wilgotności uprawy warzyw. Wysokość temperatury oczywiście wpływa na wilgotność powietrza w szklarni, a jej optymalny zakres wynosi od 50% do nawet 80%. W takich warunkach uprawa warzyw będzie się dobrze rozwijać i szybciej rosnąć. Obfite lecz zrównoważone podlewanie pomoże utrzymać stałą wilgotność, która jest niezbędna. Ogórki, papryka i pomidory mają płytkie systemy korzeniowe więc regularne podlewanie zapewnia roślinom odpowiednią wilgotność zarówno podłoża jak i powietrza. 

Wymagania glebowe i wodne w uprawie warzyw tunelowych

Przestrzeń przeznaczona pod tunele foliowe oraz inne osłony powinny być pozbawione szkodników glebowych, takich jak drutowce, rolnice oraz pędraki, a także tych gatunków, które zimują w glebie lub w pozostałościach po zbiorach, takich jak śmietki, piętnówki czy wciornastki. Pominięcie zwalczania szkodników już na etapie przygotowania gleby, może doprowadzić do ich masowego wystąpienia w okresie wzrostu roślin, co z kolei może prowadzić do znacznych strat plonu. Warzywa tunelowe, takie jak pomidory, ogórki i papryka, wymagają odpowiedniego przygotowania gleby oraz zapewnienia optymalnych warunków wodnych, aby osiągnąć wysoką jakość plonów. Konieczne jest stosowanie produktów naturalnie ograniczających występowanie szkodników glebowych takich jak np: bi terra.

Pomidory, papryka, ogórki, ze względu na duże wymagania glebowe, potrzebują żyznej, próchniczej ziemi z odpowiednią zawartością składników pokarmowych. Optymalne pH gleby oscyluje w granicach 6.0-7,0.  Ważne jest także stosowanie regularnego wapnowania, ponieważ stosowane nawozy azotowe obniżają pH gleby. Gleby nadmiernie wilgotne i ciężkie, a także piaszczyste i zbyt lekkie, nie są korzystne dla wzrostu tych warzyw.

Wskazane jest nawożenie obornikiem lub nawozami zielonymi oraz przestrzeganie płodozmianu. Ogromne znaczenie ma również wzbogacanie gleby w próchnicę, którą należy pozyskiwać z rozkładu materii organicznej z nawozów organicznych i resztek pożniwnych. Rozkładać je można za pomocą mikroorganizmów przy udziale azotu do czego można wykorzystać sprawdzone produkty - bi słoma i full terminator. Korzystne jest również stosowanie produktów humusowych takich jak GleboMax, który pozwala na szybką poprawę struktury gleby. Przed wysadzeniem roślin z rozsady warto zastosować preparaty mikrobiologiczne, które zapewnią odpowiednią podaż składników odżywczych takich jak azot i fosfor. Bakterie azotowe zawarte w  bi azot - doglebowym nawozie mikrobiologicznym, wiążą azot z powietrza atmosferycznego i współtworzą korzystną, gruzełkową strukturę gleby. Preparat bi azot korzystnie wpływa na zdrowotność roślin i warunkuje ich obfite plonowanie. Innym równie specjalistycznym preparatem, który zapewni roślinom fosfor jest bi fosfor, czyli fosforowe bakterie glebowe, które będą w stanie uwolnić wszystkie uwstecznione formy fosforu z gleby dla roślin. Dodatkowo kwasy humusowe pod postacią preparatu GleboMax poprawią zdolność gleby do zatrzymywania składników odżywczych i poprawią jej właściwości sorpcyjne. GleboMax szybko wnika do gleby i efektywnie działa zapewniając podłożu odpowiednie uwilgocenie co jest bardzo ważnym czynnikiem w uprawie warzyw pod osłonami. Równie pomocnym produktem do stosowania doglebowo jest bi protect zawierający odpowiednio wyselekcjonowane bakterie Bacillus subtilis naturalnie występujące w glebie. Stosowanie bi protect bezpośrednio wpływa na kondycję roślin oraz przyspiesza proces rozkładu materii organicznej. Bakterie zawarte w preparacie zmniejszają liczby chorobotwórczych grzybów i bakterii w glebie, dzięki szybkiemu namnażaniu i wywieraniem presji na patogenach, co sprzyja poprawie stanu zdrowotnego roślin i zwiększeniu stanu fitosanitarnego uprawy. 

Zapewnienie odpowiednich warunków glebowych i wodnych jest kluczowe dla sukcesu uprawy warzyw tunelowych, umożliwiając osiągnięcie wysokich plonów o wysokiej jakości. By stworzyć optymalne warunki glebowe i wodne dla uprawy warzyw tunelowych warto przygotować podłoże preparatami do tego przeznaczonymi, a takie oferuje AGRARIUS.

Nawożenie uprawy warzyw tunelowych

Nawożenie uprawy warzyw tunelowych, takich jak pomidory, ogórki i papryka, jest kluczowe dla zapewnienia im odpowiednich warunków wzrostu i obfitego plonowania. Gleba pod te warzywa powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki mineralne. Aby uzupełnić odżywianie  roślin i dostarczyć niezbędnych substancji odżywczych, stosuje się nawozy dolistne, takie jak SOLER Red, specjalnie opracowany dla pomidorów, papryki i warzyw dyniowatych. SOLER Red to mikroelementowy nawóz dolistny, który zwiększa dostępność składników mineralnych, co korzystnie wpływa na kondycję roślin i ich plonowanie. Jego skład został dostosowany do potrzeb pokarmowych wymienionych roślin, gwarantując szybkie dostarczenie niezbędnych składników mineralnych. Pomidory, papryka i ogórki potrzebują żyznej gleby o dużej zawartości próchnicy i odpowiednim poziomie nawodnienia. Równolegle w formie oprysku należy użyć nanogro aqua oraz biostymulatora Naturalny Plon. Stymulator wzrostu nanogro aqua wzmacnia odporność roślin na warunki stresowe, zapobiega zrzucaniu zawiązków i sprzyja obwitemu kwitnieniu. Poprawia również jakość plonów. Nanogro aqua zwiększa wytrzymałość uprawy na ataki szkodników i chorobotwórczych organizmów, a Naturalny Plon zastosowany po przebytych stresach natychmiastowo regeneruje uszkodzenia i odbudowuje rośliny na poziomie komórkowym. 

W uprawie warzyw pod tunelami ważnym pierwiastkiem dla roślin jest wapń, który jest niezbędny dla budowania wytrzymałości komórkowej rośliny i zapobiega deformacjom owoców poprawiając ich walory smakowe i jakościowe. Innowacyjnym, dolistnym nawozem wapniowym w formie żelowej jest Calory – bezpieczny w użyciu i charakteryzujący się efektywnym działaniem na uprawy warzyw pod tunelami. Wapń, obecny w dolistnym nawozie wapniowym Calory, pełni kluczową rolę w rozwoju roślin oraz formowaniu plonów, działając synergistycznie z innymi pierwiastkami. Jego obecność jest niezbędna dla zdrowego wzrostu roślin, co prowadzi do obfitości i wysokiej jakości zbiorów (owoców). Największa część wapnia jest przechowywana w strukturze ścian komórkowych roślin, gdzie w połączeniu z innymi związkami, takimi jak pektyny i celuloza, wpływa na ich wytrzymałość i integralność. Odpowiednia ilość wapnia w nawozie Calory wspiera odporność skórki owoców, warzyw i innych części roślin, zapewniając im większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie szkodników i chorób. Dzięki temu poprawia się również jakość przechowywanych warzyw.

Odżywianie warzyw pod osłonami

Monitorowanie uprawy warzyw pod osłonami należy do profilaktycznych czynności, które musimy wykonywać by otrzymać plony godne profesjonalnej uprawy. W zależności od różnych faz rozwojowych warzywa pod tunelami wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniego odżywienia. Każda faza rozwojowa od kwitnienia do dojrzewania owoców ma różne wymagania względem gatunku rośliny. Warto zaznaczyć, że warzywa pod tunelami to jedna z najtrudniejszych upraw do prowadzenia – wymaga ona bardzo dużej uwagi, reagowania na zmienne warunki środowiskowe oraz doglądania ze szczegółami czy plantacja nie została porażona przez chorobotwórcze patogeny. Profilaktyczne opryski w postaci preparatów SOLER Red, Calory czy nanogro aqua powinny być odpowiednią reakcją na stan uprawy warzyw. Również użycie preparatu Naturalny Plon będzie dobrym pomysłem aby zadbać o rośliny jeszcze przed stresami. Dla przykładu w tunelu o powierzchni 250 m2 warto zastosować w formie oprysku następujące dawki preparatów AGRARIUS: 

Resztki pożniwne w uprawie warzyw tunelowych

Każda uprawa pozostawia po sobie resztki w postaci pozostałości po zebraniu owoców i zakończenia procesu wegetacyjnego roślin w tym przypadku uprawy warzyw pod tunelami. Resztki pożniwne pełnią kluczową rolę w dostarczaniu substancji organicznej oraz w innych istotnych funkcjach, zwłaszcza w przypadku resztek pożniwnych roślin warzywnych. Współczesny warzywnik to nie tylko osoba, która ocenia wartość zebranego plonu, ale także zdaje sobie sprawę z istotności pozostałości po zbiorach, które stanowią ważny element jego działalności. Popularnymi preparatami od AGRARIUS na rozkład pozostałości pozbiorczych są full terminator oraz bi słoma, które stymulują mikroorganizmy glebowe do szybszego namnażania się, dzięki czemu materia organiczna w postaci celulozy i ligniny jest szybciej rozkładana.

Full terminator równomiernie pokrywa materię organiczną i z łatwością do niej przylega. Dodatkowo dostarcza azotu niezbędnego do rozwoju mikroorganizmów. Działanie preparatu bi słoma polega na przyspieszeniu rozkładu trudno rozkładalnych substancji roślinnych. Mikroorganizmy zawarte w preparacie wpływają na poprawę struktury gleby, tworząc sprzyjające warunki dla korzystnego rozwoju przydatnej mikroflory glebowej. Obydwa preparaty można mieszać, a stosowanie ich powinno odbyć się po zakończonych zbiorach, na glebę i resztki organiczne. Glebę po zabiegu powinniśmy wymieszać na ok. 15 cm lub docisnąć do gleby specjalistycznymi wałami. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram