Dotychczasowe, wszelkie badania potwierdzają, jak ważny i istotny w życiu każdej rośliny jest azot. Brak azotu w glebie powoduje u roślin żółknienie liści, słaby korzeń i defekt tkanek. Jego prawidłowe dostarczanie ma ogromny wpływ na rozwój rośliny przez cały okres wegetacji. Dostarczanie azotu z powietrza dzięki działaniu mikroorganizmów staje się co raz bardziej popularne. Jak bakterie walczą o dobry plon?
Azot jest podstawowym pierwiastkiem budującym komórki roślinne, a więc wpływa na wysokość plonów roślin. Azot jest fundamentem niezbędnym do istnienia wszystkich form życia, nie tylko roślin. Masowe stosowanie chemii w ubiegłych latach, spowodowało w obecnych czasach, niedobór w glebie tego ważnego pierwiastka.
Współcześnie trendem staje się stosowanie mikrobiologii dla poprawy jakości gleby i wprowadzenie naturalnych form pierwiastków, między innymi azotu - taką formą jest preparat bakteryjny bi azot zawierający bakterię funkcyjną Bacillus azotofixans. Proces biologicznego wiązania azotu jest ważny ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Stosowanie bakterii, które pobierają azot z powietrza objawia się wytwarzaniem przez nie substancji wzrostowych, czyli stymulowaniem wzrostu i plonowania, co wiąże się z rozwojem systemu korzeniowego roślin, przyswajaniem przez nie wody i wchłanianiem soli mineralnych. Bakterie azotowe działają też korzystnie na system korzeniowy chroniąc przed wysychaniem, poprzez otaczanie go śluzem.
Przeczytaj również:
Mikroorganizmy glebowe: niewidoczni obrońcy roślin
Azot w roślinie jest niezbędny do budowy aminokwasów, białek, kwasów nukleinowych i innych składników potrzebnych do życia. Zaleca się stosowanie preparatu mikrobiologicznego bi azot w okresie jesiennym i wczesno wiosennym, wtedy gdy są najodpowiedniejsze warunki do namnażania się bakterii w glebie (duża wilgotność), co pozwala na odbudowę życia biologicznego. Najlepsze efekty uzyskamy stosując bi azot w połączeniu z kwasami humusowymi zawartymi w preparacie humusowym GleboMax.
Bi azot posiada takie zalety jak: wiązanie azotu z powietrza, tworzenie koloidów glebowych, ograniczanie patogenów w glebie, poprawianie struktury gruzełkowej gleby, poprawianie wielkość i jakość plonu oraz rozkładanie materii organicznej. Dzięki stosowaniu bakterii azotowych można ograniczyć dawkowanie nawozów azotowych, ponieważ bakterie są w stanie wytworzyć około 30-50 kg czystego azotu na 1 ha pola.
Autor tekstu:
Kamil Błaszczyk
Regionalny manager sprzedaży