Język polski English language Slovak

Żniwa za pasem, a po żniwach...

Zbiory zbóż i rzepaku tuż, tuż. Warto zatem pomyśleć o tym, co pozostaje na polu. Resztki pożniwne zarówno słoma, korzenie, resztki liści, łodyg, łuszczyn to nie tylko doskonałe źródło pokarmu dla roślin następczych, ale i doskonałe źródło próchnicy i kwasów humusowych. Pod warunkiem, że będą one odpowiednio szybko i skutecznie rozłożone. Do tego celu najczęściej stosujemy nawozy azotowe, np. mocznik. Ale czy to nawóz rozkłada resztki pożniwne?

Otóż nie! To mikroorganizmy glebowe przy udziale azotu rozkładają reszki organiczne przekształcając je w źródło składników odżywczych dla roślin i w doskonałą próchnicę. Tak więc sam azot to za mało, na intensywnie użytkowanych rolniczo czy ogrodniczo glebach potrzebne są jeszcze mikroorganizmy, które też przeprowadzą ten proces. Niestety jest ich w przeważającej większości gleb za mało, dlatego do rozkładu resztek pożniwnych na polu trzeba podejść kompleksowo.

Od kilku lat firma Agrarius posiada w swej ofercie takie kompleksowe rozwiązanie w postaci nawozu azotowego full terminator, zawierającego w swym składzie oprócz azotu, w trzech formach zestaw odpowiednio dobranych mikroelementów wspierających rozkład ligniny i celulozy, jak i namnażanie się pożytecznych bakterii. Dodatkowo produkt zawiera kwasy fulwowe (aktywną formę kwasów humusowych) w dużej ilości, które pokrywają resztki roślin, ułatwiają ich nawilżenie wodą oraz są doskonałym aktywatorem funkcji biologicznych, czyli wspomagają odżywienie i namnażanie się mikroorganizmów, które rozkładają materię organiczną. Dopełnieniem działania full terminator jest preparat bakteryjny bi słoma, który należy zastosować w jednym oprysku z full terminator. Nawóz przygotowano wykorzystując odpowiednią technologię, która pozwala bakteriom na szybkie namnażanie się i działanie. Obydwa preparaty się uzupełniają dając doskonałe efekty już po dwóch tygodniach (oczywiście zależy to od warunków atmosferycznych, głównie wilgoci, ponieważ zarówno bakterie, jak i kwasy humusowe najlepiej działają w wilgotnej glebie). Nie rzadko w czasie zbiorów i w czasie przygotowywania pola mamy niedobór opadów, ale to nie szkodzi. Preparaty warto zastosować, aby już były w glebie kiedy pojawią się odpowiednie warunki. Nie należy więc zwlekać ze stosowaniem tego rodzaju preparatów. Stosowanie full terminator i bi słoma jest proste, należy rozdrobnić resztki pożniwne, opryskać preparatami i płytko zmieszać z glebą (max. 20 cm).

Dawkowanie full terminator 3-5 l/ha, bi słoma 0,5-1 kg/ha/250-350 l wody.