Żniwa za pasem, a po żniwach... Resztki pożniwne!

Resztki pożniwne: rola nawozów i preparatów bakteryjnych w procesie rozkładu

Zbiory zbóż i rzepaku tuż, tuż. Warto zatem pomyśleć o tym, co pozostaje na polu. Resztki pożniwne zarówno słoma, korzenie, resztki liści, łodyg, łuszczyn to nie tylko doskonałe źródło pokarmu dla roślin następczych, ale i doskonałe źródło próchnicy i kwasów humusowych. Pod warunkiem, że będą one odpowiednio szybko i skutecznie rozłożone. Do tego celu najczęściej stosujemy nawozy azotowe, np. mocznik. Ale czy to nawóz rozkłada resztki pożniwne?

Otóż nie! To mikroorganizmy glebowe z udziałem azotu rozkładają reszki organiczne, przekształcając je w źródło składników odżywczych dla roślin i w doskonałą próchnicę. Tak więc sam azot to za mało, na intensywnie użytkowanych rolniczo czy ogrodniczo glebach potrzebne są jeszcze mikroorganizmy, które też przeprowadzą ten proces. Niestety jest ich w przeważającej większości gleb za mało, dlatego do rozkładu resztek pożniwnych na polu trzeba podejść kompleksowo.

Rozwiązania na Resztki pożniwne

Od kilku lat firma Agrarius posiada w swej ofercie takie kompleksowe rozwiązanie w postaci nawozu azotowego full terminator, zawierającego w swym składzie oprócz azotu, w trzech formach zestaw odpowiednio dobranych mikroelementów wspierających rozkład ligniny i celulozy, jak i namnażanie się pożytecznych bakterii. Dodatkowo produkt zawiera kwasy fulwowe (aktywną formę kwasów humusowych) w dużej ilości, które pokrywają resztki roślin, ułatwiają ich nawilżenie wodą oraz są doskonałym aktywatorem funkcji biologicznych, czyli wspomagają odżywienie i namnażanie się mikroorganizmów, które rozkładają materię organiczną.

Dopełnieniem działania full terminator jest preparat bakteryjny bi słoma, który należy zastosować w jednym oprysku z full terminator. Nawóz przygotowano, wykorzystując odpowiednią technologię, która pozwala bakteriom na szybkie namnażanie się i działanie. Obydwa preparaty się uzupełniają, dając doskonałe efekty już po dwóch tygodniach (oczywiście zależy to od warunków atmosferycznych, głównie wilgoci, ponieważ zarówno bakterie, jak i kwasy humusowe najlepiej działają w wilgotnej glebie).

Nierzadko w czasie zbiorów i w czasie przygotowywania pola mamy niedobór opadów, ale to nie szkodzi. Preparaty warto zastosować, aby już były w glebie, kiedy pojawią się odpowiednie warunki. Nie należy więc zwlekać ze stosowaniem tego rodzaju preparatów. Stosowanie full terminator i bi słoma jest proste, należy rozdrobnić resztki pożniwne, opryskać preparatami i płytko zmieszać z glebą (max. 20 cm).

Dawkowanie full terminator 3-5 l/ha, bi słoma0,5-1 kg/ha/250-350 l wody.


Spodobała ci się nasza treść, ale masz pytania? Jesteśmy tutaj, aby ci pomóc.
Kliknij TUTAJ i skontaktuj się z nami!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram