W rolnictwie nowy sezon wegetacyjny zaczyna się zaraz po żniwach. Należy więc zagwarantować nowo wysiewanym roślinom możliwie najbardziej komfortowe warunki wzrostu, które zależą od bardzo wielu czynników: zawartości próchnicy, dostępności składników pokarmowych, pH oraz mikroorganizmów glebowych.
To wszystko jest możliwe dzięki prawidłowemu wykorzystaniu resztek pożniwnych. Należy pamiętać, że nawet po zebraniu plonów i słomy z pola, na każdym hektarze zostaje ponad 12 ton pozostałości po roślinach, które warto przekształcić w wartościowy nawóz, ale żeby to zrobić, muszą one przejść skomplikowany proces rozkładu. Najlepiej zrobić to za pomocą najbardziej naturalnych sposobów, czyli przy pomocy kwasów humusowych, preparatów mikrobiologicznych i odpowiednio dobranych nawozów mineralnych (azotowych i mikroelementowych).
Składniki pokarmowe, które dostarczamy glebie w formie resztek, nie są od razu dostępne dla roślin. Tempo ich rozkładu uzależnione jest od aktywności biologicznej gleby. Zbadano, że jedna jednostka wytworzonej próchnicy posiada kilkaset razy większe możliwości sorpcyjne, aniżeli taka sama jednostka materii mineralnej. Humus ma także istotny wpływ na powstawanie i utrzymanie struktury agregatowej gleb. Próchnica jest również głównym magazynem azotu organicznego. Wzrost próchnicy w glebie o każdy 1% to możliwość skumulowania aż o kilka ton azotu więcej/ha.
Poziom materii organicznej wpływa na pojemność wodną gleby, związki humusowe działają jak swego rodzaju pochłaniacze wilgoci i potrafią zatrzymać trzy, a nawet pięciokrotnie więcej wody w formie dostępnej dla roślin – to sprzyja efektywnemu wykorzystaniu wody opadowej nawet w 85%. Należy pamiętać, że gleba wraz z resztkami musi być nawożona nie tylko azotem, ale warto także stosować mikroelementy, takie jak np. molibden, miedź, cynk i mangan. Molibden np.: wchodzi w reakcje z celulozą ze słomy, odżywia bakterie azotowe i wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego. Zwiększenie aktywności mikrobiologicznej gleby i bioróżnorodności gleby to kolejne istotne korzyści z jego zastosowania.
Nowością na Polskim rynku jest specjalnie stworzony do rozkładu resztek pożniwnych nawóz azotowy z mikroelementami full terminator, który kompleksowo zapewnia szybki ich rozkład. W skład nawozu wchodzą: azot, sód, bor, miedź, mangan, molibden, cynk, substancje humusowe i związki poprawiające ‘przyleganie’ nawozu do resztek pożniwnych, co potęguje jego działanie.
Zaleca się również stosowanie wraz z tym nawozem preparatów mikrobiologicznych specjalnie stworzonych, aby przyspieszać rozkład materii organicznej. Szczególnie polecany jest produkt bi słoma, który zawiera specjalnie wyselekcjonowane bakterie glebowe i grzyby saprofityczne wspomagające proces rozkładu resztek pożniwnych. Działają one wysoce wydajnie, zapewniając doskonałe odżywienie, stymulują ich wzrost (poprzez produkcję naturalnych fitohormonów) oraz zapewniają fitosanitarność gleby, ograniczając w naturalny sposób choroby grzybowe (konkurując o miejsce i pokarm z organizmami chorobotwórczymi).
Dawkowanie, bezpośrednio na rozdrobnione resztki pożniwne 2,5-5 l full terminator /ha i 0,5-1 kg bi słoma /ha w zależności od ilości resztek. Opryskać i wymieszać z glebą.