System korzeniowy kukurydzy - jak wspierać jego rozwój?

Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy w Polsce wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami klimatycznymi, które mogą wpływać na jej rozwój i plony. Producenci rolni muszą szukać skutecznych metod wspomagania roślin w tych trudnych warunkach – istotną rolę ma system korzeniowy kukurydzy, który dobrze wykształcony, będzie w stanie dać roślinie to czego najbardziej potrzebuje.

Jako doradcy rolniczy często spotykamy się ze stwierdzeniem, że odżywki, biostymulatory i nawozy dolistne to tylko „lukry” dla roślin, bo roślina mówiąc kolokwialnie musi dostać „pod korzeń’. To prawda - organem odpowiedzialnym w głównej mierze za pobór składników i co najważniejsze wody, jest system korzeniowy kukurydzy. To on w okresie suszy w poszukiwaniu wody i składników pokarmowych potrafi zadziwić swoimi rozmiarami. Są jednak sytuacje, kiedy bez wspomagania dolistnego roślina sobie nie poradzi lub będzie wzrastać w sposób ograniczony. Są to najczęściej okresy, w których występują warunki stresowe dla roślin, takie jak przymrozki, niskie temperatury, nadmiar lub niedobór wody, ale również okresy upalne. Każda roślina reaguje na takie stresy, tym samym, w mniejszym lub większym stopniu - wtedy traci sporo energii na własną obronę kosztem redukcji plonu. Wtedy również traci też czas, który potrzebny jest do zbudowania pełnowartościowego wysokiego plonu.

Kukurydza to ciepłolubna roślina dnia długiego. W naszych warunkach klimatycznych pierwszy etap wegetacji bywa naprawdę zróżnicowany. Coraz częściej suche i zimne okresy wschodów, blokują pobieranie składników pokarmowych z gleby i efekty tego widoczne są zwłaszcza w początkowych okresach wegetacji poprzez liczne przebarwienia - zwłaszcza koloru fioletowego lub bladozielonego. Jedną z przyczyn, oprócz warunków środowiskowych, ograniczających pobór składników jest właśnie system korzeniowy kukurydzy, a właściwie jego ograniczony rozwój. W szczególności najbardziej narażone są najmłodsze w systemie korzeniowym kukurydzy - korzenie włośnikowe.

Ukorzeniacz POWERCOP

Chcesz mieć obfite plony?
Skontaktuj się z przedstawicielami AGRARIUS
Wesprzyj system korzeniowy technologią AGRARIUS!

W skuteczny sposób, nawet w okresie, kiedy mamy bardzo niesprzyjające warunki możemy pomóc roślinom, stosując nawóz POWERCOP firmy AGRARIUS już na bardzo wczesnym etapie (faza 4-6 liści). Ten nowoczesny i innowacyjny nawóz organiczno-mineralny, pełni funkcję „ukorzeniacza” dla roślin. Zapewnia on odżywienie systemu korzeniowego kukurydzy i części nadziemnej poprzez aktywowanie i wzrost korzenia, co przekłada się na lepsze pobieranie składników z gleby. Dodatkowo POWERCOP skutecznie zwiększa odporność rośliny na stresy i poprawia efektywność wykorzystania przez nią wody. Poniżej przedstawiamy doświadczenie kontrolne wykonane w uprawie kukurydzy, gdzie efekty działania POWERCOP są widoczne gołym okiem. Kontrolę przeprowadziliśmy w Krzyżanowie, woj. Pomorskie.

Porównanie technologii AGRARIUS w uprawie kukurydzy

zdj. wykonano po 10 dniach od aplikacji Powercop w dawce 1l /ha

Podsumowując - rozbudowując system korzeniowy kukurydzy znacznie zwiększamy zdolność pobierania składników pokarmowych i wody tym samym poprawiamy rozwój i zdrowotność całej rośliny, co wpływa bezpośrednio na budowę wysokiego i jakościowego plonu.

zdjecie

Autor tekstu:
Roman Kasprowicz
Przedstawiciel Handlowy

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram