Badanie gleby - podstawa skutecznego nawożenia!

Badanie gleby

Znajomość składu i zasobności gleby jest niezbędna do świadomej uprawy roślin. Jakąkolwiek uprawę rozważamy, musimy wiedzieć co znajduje sie w naszej glebie. By mieć świadomość co na danym podłożu nam urośnie musimy zrobić wszystko, by planowana do uprawy roślina miała dla swojego wzrostu, rozwoju i plonowania optymalne warunki. Musimy zatem wykonać badanie gleby, które pokaże nam aktualną kondycję podłoża. Przy okazji unikniemy przenawożenia, które jest szkodliwe dla roślin, konsumentów, wód i zbędnie podwyższa koszty uprawy.

Tu z szybką pomocą przychodzą specjalistyczne skanery glebowe, które mamy do dyspozycji dla naszych klientów w firmie AGRARIUS. Na miejscu uprawy możemy dla Państwa wykonać darmowe badanie gleby, które jest szybkie i pokazuje podstawowe parametry glebowe w tym pH, ilość materii organicznej, azot, fosfor, potas, magnez, żelazo, glin, ilość frakcji iglastej, potencjalnie zminimalizowany azot, pojemność wymiany kationów oraz wapń wymienny.

By przygotować odpowiednio próbkę do badania gleby za pomocą skanera glebowego należy przygotować około pół kilograma ziemi pobierając ją z kilku miejsc na danym polu w odległości min. 5 m od brzegu działki przechodząc zygzakiem lub po ukosie. Tylko tak pobrana próbka może przejść pomyślnie badanie gleby skanerem. Działka powinna mieć maksymalnie do 4 ha, być w miarę wyrównana po jednakowej uprawie. Fachowo pobieramy próbę laską Egera, świdrem bądź wykopujemy plaster gleby szpadlem po wcześniejszym zdjęciu darni - wykopujemy dołek na głębokość 25-30 cm i wycinamy cienki plaster ze ściany dołka po czym próbkę do badania gleby umieszczamy w wiadrze lub woreczku oznaczonym skąd pobrana jest próba.

narzędzia rolnicze

Próbę pobieramy wiosną lub jesienią przed lub po zbiorach i co najważniejsze przed nawożeniem. W próbce nie powinno być resztek roślin, patyków, słomy czy kamieni. Gleba do badania powinna być pobierana w miarę z wyrównanego terenu omijając górki ponieważ tam gleba jest bardziej obmywana oraz omijając dołki i zagłębienia terenu, gdyż w tych miejscach istnieje ryzyko nagromadzenia zmytych nawozów. Ziemię przed poddaniem badaniu należy starannie wymieszać. Następnie analizowaną próbę opisujemy na skanerze imieniem i nazwiskiem, numerem działki oraz wskazujemy jaką uprawę planujemy bądź posiadamy na danej działce. Tak przygotowaną próbkę poddajemy badaniu gleby.


Zobacz film naszego regionalnego kierownika techniczno-handlowego Sebastiana Glinieckiego,
w którym pokazuje jak poprawnie przygotować próbkę gleby do badania!

W większości analizowanych gleb podstawowym mankamentem jest niskie pH poniżej 5,5, a jak wiadomo do dobrego przyswajania makroskładników NPK potrzebujemy PH 6,0 – 7,0. Częstym problemem jest też mała zawartość materii organicznej. Tu z pomocą przychodzi kompleksowy użyźniacz glebowy bi calc+, w skład którego wchodzi: węglan wapnia pochodzenia jurajskiego, humusy z przerobu ligniny i bakterie azotowe Bacillus azotofixans, bakterie fosforowe Bacillus megaterium i fitosanitarne Bacillus subtillis.

zdjecie

Autor tekstu:
Magdalena Kulczykowska
Starszy doradca techniczno-handlowy

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram