Badanie gleby. Dlaczego jest tak ważne?

Badanie gleby stanowi istotny etap w prowadzeniu upraw rolniczych. To jej stan, żyzność i zasobność w składniki pokarmowe decyduje o plonowaniu. Gleba pełni rolę najistotniejszego środowiska dla roślin, dostarczając im kluczowych składników odżywczych, wody oraz tlenu.

Jednak by gleba mogła być skutecznie wykorzystywana w celach rolniczych, konieczne jest dokładne zrozumienie jej właściwości. Posiadanie wiedzy na temat składu gleby umożliwia precyzyjne dostosowanie procesu nawożenia oraz odpowiednie dobranie odmian roślin do konkretnego terenu.

Proces badania gleby polega na analizie jej chemicznego, fizycznego oraz biologicznego składu, co umożliwia właściwą interpretację i efektywne wykorzystanie jej w produkcji roślinnej. Badając glebę, możemy precyzyjnie ustalić zawartość składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas oraz magnez wapń i inne wybrane parametry. Ogromne znaczenie ma również pH gleby, które sprzyja rozpuszczaniu i przyswajaniu składników odżywczych, kluczowych dla wzrostu roślin. Wykonując badanie gleby, jesteśmy w stanie dokładnie określić nieprawidłowości i niedobory składników oraz określić jej odczyn.

Jak za darmo zbadać glebę?

Firma Agrarius jest wyposażona w profesjonalne skanery glebowe, dzięki którym darmowo badamy glebę naszych klientów. Skaner stanowi niewielkie, lecz bardzo praktyczne urządzenie, umożliwiające przeprowadzenie analizy gleby. Już od 22 do 24 września podczas trwania wystawy rolniczej AGRO SHOW Bednary nasza firma przygotowała dla Państwa niespodziankę – stanowisko, na którym będą Państwo mogli ZA DARMO zbadać Swoją glebę. Wystarczy przynieść ją do nas – my zajmiemy się resztą, a wynik analizy otrzymamy już w kilkanaście minut!

Stoisko firmy AGRARIUS mieści się w sektorze A, przy drodze zwiedzania nr. 1 i jest oznaczone numerem 2.

Jak przygotować próbkę gleby do badania?

To kwestia o bardzo kluczowym znaczeniu, bowiem precyzja rezultatów zależy od metodyki i sposobu pobrania próbki do badania. Oczywiście możemy to zrobić sami i nie jest to trudne, lecz warto zastosować się do naszych wskazówek, które jasno „krok po kroku” przedstawiają w jaki sposób pobrać próbkę gleby.

Próby glebowe powinniśmy pobrać z warstwy o głębokości ok. 20-25 cm. Ta głębokość pozwala na prawidłową analizę stanu pola i zasobności gleby w składniki odżywcze. Właśnie w tej strefie rozwijają się układy korzeniowe uprawianych roślin, które czerpią z niej potrzebne do rozwoju elementy. Analiza próbki pozwoli zidentyfikować potencjalne niedobory lub nadmiary składników podczas rozwoju i wzrostu roślin. Aby uzyskać miarodajne wyniki, próbka pobrana z hektara powinna ważyć ok 300-500 gram.

W poniższym materiale wideo nasz doradca agrotechniczny pokazuje, jak wygląda badanie gleby w praktyce w warunkach polowych, bezpośrednio u klienta.

https://youtube.com/watch?v=E9AV8JGWWVY%3Fsi%3D89zY8H4z5Yy83FYt

Zapraszamy na stoisko Agrarius na AgraroShow Bednary 2023!


Spodobała ci się nasza treść, ale masz pytania? Jesteśmy tutaj, aby ci pomóc.
Kliknij TUTAJ i skontaktuj się z nami!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram