Pożyteczne mikroorganizmy w walce o zdrowy plon!

Biostymulacja wzrostu roślin

Wiemy już, że gleba tak jak organizm ludzki, żyje i utrzymuje prawidłową kondycję, kiedy jest w równowadze. Równowaga ta w dużej mierze dotyczy odpowiedniej ilości i rodzaju mikroorganizmów glebowych. Szacuje się, że w 20 centymetrowej warstwie gleby uprawnej o powierzchni 1 hektara żyje około: 10 ton bakterii, 4 tony dżdżownic, 370 kg pierwotniaków, 140 kg glonów, 17 kg owadów, 6 kg skoczogonków i wiele innych. Te pożyteczne mikroorganizmy odpowiadają za ogrom kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania gleby procesów, na czele z rozkładem materii organicznej (humifikacja i mineralizacja).

Gdyby w pewnym momencie życie biologiczne w glebie obumarło, ziemia byłaby pokryta szczątkami roślin i zwierząt, ustałby obieg pierwiastków w przyrodzie, a gleba nie byłaby zdolna do produkcji roślinnej. Niestety wiele obszarów rolnych zaczyna sukcesywnie zamieniać się w nieurodzajne pustynie. Nadmierna eksploatacja gruntów i „gospodarka rabunkowa” ograniczająca ilość materii organicznej wprowadzanej do gleb oraz stosowane związki chemiczne w rolnictwie powodują niedostateczną ilość i bioróżnorodność mikroorganizmów, co sprawia, że procesy biologiczne są mało wydajne i niewystarczające do uzyskiwania wysokich plonów.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe gospodarowanie glebą ukierunkowane na krótkofalowe korzyści. Nadmierna ilość zabiegów agrotechnicznych, przenawożenie, nadużywanie środków ochrony roślin, pośrednio i bezpośrednio zabijają pożyteczne mikroorganizmy komórka po komórce i gatunek po gatunku, burząc całkowicie równowagę środowiska glebowego.

Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości na temat mikrobiologii gleb, kilkanaście lat temu rozpoczęto intensywne badania możliwości rekultywacji i poprawy jej struktury. Scharakteryzowano czynniki stymulujące mikrobiom glebowy oraz wykazano, że mikroorganizmy dzięki cząsteczkom sygnałowym wydzielanym do gleby, komunikują się ze sobą stymulując się wzajemnie do namnażania czy informując o dostępnych w pobliżu źródłach węgla, azotu i innych pierwiastków potrzebnych im do życia.

Firma AGRARIUS przyczynia się znacząco do poprawy jakości polskich gleb, gdyż od początku swojego istnienia, czyli od niemal 20 lat, całą swoją aktywność skupia na rozwiązaniach dla rolnictwa przyjaznych środowisku. Produkty mikrobiologiczne AGRARIUS mają na celu zwiększenie puli pożytecznych mikroorganizmów w glebie, rozkład materii organicznej, stymulację procesów strukturotwórczych, udostępnianie kluczowych mikro i makroelementów roślinom, a także biostymulację wzrostu oraz uodparnianie roślin na stres. Preparaty te charakteryzują się niezwykle wysoką jakością i skutecznością działania.

Firma AGRARIUS nie ustaje w poszukiwaniu coraz doskonalszych rozwiązań, które mają bardziej wszechstronne działanie i odpowiadają na pojawiające się aktualnie problemy. Przykładem takiego produktu jest innowacja roku 2024 – preparat doglebowy bi system24, który łączy w sobie potencjał pożytecznych mikroorganizmów glebowych PGPR (ang. Plant growth promoting rhizobacteria) i unikalnego szczepu drożdży Yarrowia lipolytica.

bi system24

bi system24
Preparat mikrobiologiczny z dodatkiem drożdży

Występująca w preparacie bi system24 biomasa drożdży Yarrowia lipolytica od wielu lat z powodzeniem stosowana jest w preparatach probiotycznych, dedykowanych zwierzętom oraz do oczyszczania skażonych zanieczyszczeniami ropopochodnymi i poprzemysłowymi gruntów. Jej wykorzystanie jako nawóz z drożdży jest zatem gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności. Drożdże Yarrowia lipolytica są źródłem wielu korzystnych dla gleby i roślin metabolitów zawierających w swoim składzie naturalne wysokowartościowe aminokwasy, cenne makro i mikroelementy (np. selen, chrom, żelazo, mangan, cynk, jod, miedź), witaminy (szczególnie z grupy B, C, E i D), substancje bioaktywne (betaglukany, mannany, enzymy, kwasy nukleinowe i kwasy organiczne), składniki biologicznie czynne np.: GABA (kwas gammaaminomasłowy), trehaloza, koenzym Q10, jabłczan cytruliny, kwas kynureninowy i wiele innych.

Wspomniane wyżej pożyteczne mikroorganizmy są ważnym składnikiem produkcji rolnej, a wprowadzenie ich biomasy, a szczególnie cennych metabolitów do upraw, promuje wzrost i rozwój roślin, zwiększa ich odporność na stres oraz poprawia jakość i właściwości gleby. Wysoka zawartość unikalnych składników prozdrowotnych w nawozie z drożdży pozytywnie wpływa również na wzrost i rozwój systemu korzeniowego roślin.

Dodatkowym atutem preparatu bi system24 jest jego stymulujący wpływ na mikrobiom gleby. Metabolity drożdży Yarrowia mobilizują mikroorganizmy autochtoniczne do zwiększania swojej liczebności, co więcej poprzez bioremediację zanieczyszczeń znajdujących się w glebie stwarzają przyjazne środowisko do rozwoju bogatego życia biologicznego.

Dbałość o jakość gleby w obecnych czasach jest kluczowa, gdyż to jedyny gwarant bezpiecznej i zdrowej żywności. Pamiętajmy, że na produkcję rolną należy patrzeć długofalowo, aby móc cieszyć się obfitymi plonami przez lata. Dbałość o życie biologiczne gleby to klucz do zrównoważonego i mądrego rolnictwa. Korzystajmy ze sprawdzonych i skutecznych rozwiązań takich jak bi system24.

zdjecie

Autor tekstu:
dr Małgorzata Hałat-Łaś
Specjalista ds. badań mikrobiologicznych

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram