Wiosenne budowanie próchnicy

Wiosenne budowanie próchnicy

Skoro wapnowanie to fundament skutecznej agrotechniki, warto zacząć od bi calc+. To nieprzypadkowo jeden z kluczowych produktów nawozowych w ofercie AGRARIUS – znacznie wykracza poza działanie tradycyjnego wapna. bi calc+ nie tylko reguluje odczyn pH gleby poprzez jej odkwaszenie, ale również pełni dodatkową, niezwykle wartościową funkcję, istotną dla żyzności i aktywności biologicznej gleby.

Jaka to praca ?

Dostarczanie mikroorganizmów z rodziny Bacillus sp. oraz aktywatorów funkcji biologicznych w postaci humusów. Zawarte w nim bakterie stymulują procesy tworzenia humusu i przekształcania związków azotu i fosforu przyczyniając się do wzrostu poziomu próchnicy i udostępniania składników pokarmowych roślinom. Doskonale wiemy, że dzięki niej rośliny efektywniej pobierają związki odżywcze i tym samym skuteczniej ją wzmacniają oraz przygotowują na stres. Warto przy tym zaznaczyć, że nawóz wapniowy bi calc+ stymuluje rozwój korzeni roślin uprawnych, co poprawia absorpcję składników odżywczych (fosfor, potas, magnez, sód, miedź, cynk, mangan czy żelazo) i przyczynia się do wzrostu plonowania.

Wracając na chwilę do samego nawozu wapniowego bi calc+ znajduje się w nim wysoko reaktywny węglan wapnia o wysokiej zawartości samego wapnia, który jest w stu procentach rozpuszczalny i może być wykorzystany przez glebę. Na uwagę zasługuje też sama granula - równomierna i stabilna, co daje duży komfort klientom w samym rozsianiu, jak i później gwarancję równego pokrycia na polu. Klienci bardzo chwalą ten produkt również za tę cechę. Warto dodać, że nawóz ten ma certyfikat uprawniający do stosowania go w uprawach ekologicznych, można go zatem w pełni bezpiecznie stosować w produkcji warzyw i owoców oznaczonych certyfikatem ECO.

Produkty ECO

Masz uprawę ekologiczną?
Skontaktuj się z przedstawicielami AGRARIUS
Sprawdź ofertę preparatów do stosowania w uprawach ECO od AGRARIUS!

Kolejnym produktem, który warto zastosować w swoich uprawach i tym samym zwiększyć zawartość próchnicy w glebie jest wysokoskoncentrowany preparat humusowy GleboMax. W zasadzie można śmiało powiedzieć, że podając ten produkt w sposób bezpośredni zasilamy glebę w gotową próchnicę i co warto podkreślić cechuje go wysoka koncentracja kwasów humusowych i szybkość działania.

Co zawiera GleboMax ?

Kwasy humusowe: huminowe i fulwowe pochodzące nie jak w większości podobnych produktów z kopalin (leonardyt i węgiel brunatny) ale z ligniny i celulozy. Pierwsze z nich (huminy) umiejętnie zatrzymują wodę w glebie, dzięki czemu jest ona dla roślin na wyciągnięcie ręki wtedy kiedy one tego potrzebują, a drugie (fulwowe) mocno pomagają w zatrzymaniu w glebie i udostępnieniu składników odżywczych. Dzięki kwasom humusowym uprawy będą lepiej kiełkować, rosnąć i rozrastać w korzeniach, a także lepiej reagować na niesprzyjające warunki w tym również na suszę. GleboMax jest również doskonałym i swoistym uzupełnieniem każdego produktu mikrobiologicznego stosowanego na glebę, ponieważ zawarte w nim kwasy humusowe są pożywką dla bakterii.

Jak stosować Glebomax ?

Oprysk powinien odbywać się bezpośrednio na glebę, na ok. 2-3 tygodnie przed planowanym wysiewem lub sadzeniem roślin (na jesieni lub na wiosnę). Najlepsze efekty działania preparatu uzyskuje się przy równomiernym oprysku gleb i delikatnym wymieszaniu z nią na głębokości do 15 cm. Warto dodać, że preparat zawiera śladowe ilości azotu, potasu i siarki, które są uzupełnieniem nawożenia mineralnego. Na zakończenie warto podkreślić, że oba produkty są niezbędne aby prawidłowo i efektywnie budować próchnicę w uprawie roślin.

zdjecie

Autor tekstu:
Paulina Osińska
Doradca techniczno-handlowy

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram