Kondycjoner wody - jak poprawić jakość wody do oprysku?

Jak poprawić jakość wody do oprysku?

Obecnie jednym z głównych problemów rolnictwa są wysokie koszty produkcji i małe zyski. Zmieniająca się nieprzewidywalnie pogoda, długotrwała susza czy brak możliwości zastosowania rozwiązań, na których opieraliśmy się do tej pory, wymagają szukania nowego wyjścia z sytuacji, nowych produktów oraz alternatywnych działań. Jak inwestować mądrze i efektywnie, maksymalnie wykorzystując dostępne zasoby i produkty, oszczędzając czas i liczbę przejazdów, by osiągnąć maksymalne korzyści? W rozmowach z klientami powtarza się silny priorytet, gdzie szukać oszczędności.

Skuteczność zabiegów ochrony roślin często obniża wysoka twardość wody, co utrudnia wchłanianie substancji aktywnych przez rośliny. Powoduje także wzrost napięcia powierzchniowego cieczy roboczej, co prowadzi do słabszego zwilżania powierzchni roślin. Woda twarda (pH powyżej 7,0) o nieodpowiednich parametrach szybciej spływa z powierzchni roślin i jest łatwiej zwiewana przez wiatr, zamiast zatrzymywać się na nich na dłużej. Preparat mniej skutecznie działa i krócej utrzymuje się na opryskiwanych nim liściach czy pędach. Następuje mniejsze wykorzystanie potencjału cieczy, co w konsekwencji zmusza do ponownego oprysku.

Twardość wody zależy od sumy stężeń określonych jonów, przede wszystkim Ca2+ i Mg2+, ale także Fe2+, Mn2+ i innych. Zawarte w wodzie kationy metali mogą reagować z substancją aktywną preparatu i powodować jej dezaktywację. Na działanie środków ochrony roślin ma także wpływ odczyn wody. W wysokim pH większość substancji ulega rozkładowi chemicznemu. W przypadku większości środków ochrony roślin pH powinno wynosić <7, a w niektórych przypadkach zaleca się nawet kwaśne pH wody w granicach 3,5 – 4,5.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im wyższe pH i twardość wody, tym mniejsza skuteczność zabiegu. Jednak opryskiwanie zbyt kwaśną cieczą również może mieć negatywny wpływ na skuteczność zabiegu i wzrost roślin. Przyjmuje się, że optymalny zakres pH dla fungicydów i herbicydów to 5,5 – 6,5, a dla insektycydów 4,5 – 6,0. Jeżeli chodzi o twardość wody, suma kationów wapnia, magnezu, sodu i żelaza powyżej 200 mg/l może mieć negatywny wpływ na jakość cieczy roboczej. Wartość powyżej 400 mg/l świadczy już o bezwzględnej potrzebie uzdatniania wody. Zakup kondycjonera wody jest już naturalnie wpisany w mądry i skuteczny oprysk.

Kondycjoner wody full kondycja

full kondycja
Wzmocnij skuteczność zabiegów agrotechnicznych
kondycjonerem wody od AGRARIUS!

Wielozadaniowy kondycjoner firmy AGRARIUS to wysoka jakość wody, która finalnie oznacza mniejsze koszty. Kondycjoner wody full kondycja to preparat, w którym znajdują się: substancja poprawiająca pobieranie składników aktywnych, kwasy fulwowe, regulatory pH z funkcją buforowania (utrzymywania niskiego pH w miarę dodawania środków chemicznych i nawozów), substancje kompleksujące, substancje antypieniące oraz substancje poprawiające zwilżalność. Ważną informacją jest również przy tak bogatym składzie produktu brak w kondycjonerze wody full kondycja - olejów i silikonów, co ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o mieszalność i odpowiednie pokrycie roślin bez ograniczania ich naturalnej wymiany gazowej przez liść.

Warto zwrócić uwagę na opinie zadowolonych klientów, którzy bardzo chwalą kondycjoner wody full kondycja za utrzymanie korzystnego pH przy mierzalności z borem, gdzie jak wiemy jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Stosowanie kondycjonera wody w zależności od pH wody wykorzystywanej do oprysków, to 1 litr preparatu na każde 1000 l wody. Po całkowitym rozmieszaniu się preparatu w wodzie, można dodawać składniki aktywne (środki ochrony roślin, nawozy, stymulatory itp.) w kolejności zalecanej przez producentów preparatów.

Podsumowując kondycjoner wody pozwala nam oszczędzić czas, a jak wiemy czas to pieniądz: mniej wyjazdów, niższy koszt paliwa, pracy oraz maksymalne wykorzystanie możliwości oprysku.

zdjecie

Autor tekstu:
Kamila Zaborna
Starszy doradca techniczno-handlowy

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram