Język polski English language

Uprawa warzyw strączkowych

Rośliny strączkowe (bobowate) są w Polsce od lat bardzo popularne, ale w ostatnich czasach zyskują jeszcze większa popularność, jako źródło białka zastępujące mięso. Zwiększa się spożycie przez ludzi nasion wysokobiałkowych takich jak: fasola, groch, soczewica, bób, soja oraz łubin biały. Nasiona roślin bobowatych stanowią nieodzowne źródło białka, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, jodu, potasu, błonnika łatwo rozpuszczalnego, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze i fitoestrogeny. Nie można również zapominać że rośliny strączkowe są również szeroko stosowane na pasze dla zwierząt hodowlanych.

Gleba

Rośliny bobowate wymagają stosunkowo dobrych gleb, o które warto zadbać stosując kwasy humusowe- Lignohumat Super, oraz preparaty bakteryjne bi azot, bi fosfor i bi protect, które zapewnią odpowiednią strukturę gleby ale również i jej zdrowotność oraz warunki powietrzno-wodne. W uprawie roślin strączkowych bardzo ważne jest zapewnienie roślinom możliwości współżycia ich korzeni z bakteriami symbiotycznymi, co gwarantuje otrzymanie wysokiego i pełnowartościowego plonu. W tym celu nasiona przed wysiewem zaprawia się specjalnie do tego przygotowanymi szczepionkami (bi soya, bi bean, bi lupin i bi symbio). Ważne by do określonego gatunku była zastosowana odpowiednia szczepionka, ponieważ każdy gatunek współżyje tylko z jednym określonym szczepem bakterii.

Schemat zabiegów produktami AGRARIUS w uprawie warzyw strączkowych:

Nawożenie

Nawożenie roślin bobowatych opieramy na analizie gleby. Szczególnie ważne jest ograniczenie nawożenia azotem, który stosujemy tylko w niewielkiej dawce, zanim rośliny wytworzą brodawki z bakteriami, które będą udostępniać azot z powietrza dla roślin. Nawożenie mikroelementami uzupełniamy stosując nawóz SOLER L.

Aby rośliny rosły silne i wydały doskonały plon w czasie uprawy zaleca się stosowania nanogro aqua (już w fazie 3-4 liści) i Naturalny Plon – kilka razy w czasie wegetacji. nanogro aqua zastosowane po kwitnieniu zapewni wysokie plony i zapobiegnie osypywaniu się nasion podczas zbioru.

Resztki pożniwne

Należy również wspomnieć że rośliny strączkowe (bobowate) mogą pozostawić na polu aż do 200 kg łatwo dostępnego azotu w glebie dla następnych upraw. Resztki organiczne po uprawie warto rozdrobnić i opryskać nawozem azotowym full termianator i bi protect, aby szybko przekształcić materię organiczną w próchnicę.

Wymagania nawozowe

Optymalne zawartości podstawowych składników pokarmowych w uprawie roślin bobowatych powinny wynosić: N – około 30, P-40-60, K-125-175, Mg-50-70, Ca-1000-2000 mg/l gleby. Z plonem 20 t/ha fasoli szparagowej z gleby jest pobrane około 80 kg azotu, 30 kg fosforu, 60 kg potasu, 8 kg magnezu i 56 kg wapnia.

Zadzwoń: Zadzwoń do nas 566 566 005

Kontakt
Masz pytania?
Zadzwoń do nas!