Rośliny strączkowe (bobowate) są w Polsce od lat bardzo popularne, ale w ostatnich czasach zyskują jeszcze większa popularność, jako źródło białka zastępujące mięso. Zwiększa się spożycie przez ludzi nasion wysokobiałkowych takich jak: fasola, groch, soczewica, bób, soja oraz łubin biały. Nasiona roślin bobowatych stanowią nieodzowne źródło białka, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, jodu, potasu, błonnika łatwo rozpuszczalnego, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze i fitoestrogeny. Nie można również zapominać że rośliny strączkowe są również szeroko stosowane na pasze dla zwierząt hodowlanych.

Rośliny bobowate wymagają stosunkowo dobrych gleb, o które warto zadbać stosując kwasy humusowe- Lignohumat Super, oraz preparaty bakteryjne bi azot, bi fosfor i bi protect, które zapewnią odpowiednią strukturę gleby ale również i jej zdrowotność oraz warunki powietrzno-wodne. W uprawie roślin strączkowych bardzo ważne jest zapewnienie roślinom możliwości współżycia ich korzeni z bakteriami symbiotycznymi, co gwarantuje otrzymanie wysokiego i pełnowartościowego plonu. W tym celu nasiona przed wysiewem zaprawia się specjalnie do tego przygotowanymi szczepionkami (bi soya, bi bean, bi lupin i bi symbio). Ważne by do określonego gatunku była zastosowana odpowiednia szczepionka, ponieważ każdy gatunek współżyje tylko z jednym określonym szczepem bakterii.

Nawożenie roślin bobowatych opieramy na analizie gleby. Szczególnie ważne jest ograniczenie nawożenia azotem, który stosujemy tylko w niewielkiej dawce, zanim rośliny wytworzą brodawki z bakteriami, które będą udostępniać azot z powietrza dla roślin. Nawożenie mikroelementami uzupełniamy stosując nawóz SOLER L.

Aby rośliny rosły silne i wydały doskonały plon w czasie uprawy zaleca się stosowania nanogro aqua (już w fazie 3-4 liści) i Naturalny Plon – kilka razy w czasie wegetacji. nanogro aqua zastosowane po kwitnieniu zapewni wysokie plony i zapobiegnie osypywaniu się nasion podczas zbioru.

Należy również wspomnieć że rośliny strączkowe (bobowate) mogą pozostawić na polu aż do 200 kg łatwo dostępnego azotu w glebie dla następnych upraw. Resztki organiczne po uprawie warto rozdrobnić i opryskać nawozem azotowym full termianator i bi protect, aby szybko przekształcić materię organiczną w próchnicę.

Wymagania pokarmowe:

Optymalne zawartości podstawowych składników pokarmowych w uprawie roślin bobowatych powinny wynosić: N – około 30, P-40-60, K-125-175, Mg-50-70, Ca-1000-2000 mg/l gleby. Z plonem 20 t/ha fasoli szparagowej z gleby jest pobrane około 80 kg azotu, 30 kg fosforu, 60 kg potasu, 8 kg magnezu i 56 kg wapnia.

Należy jednak wspomnieć że rośliny bobowate potrzebują azot tylko w początkowej fazie rozwoju, ponieważ później wytwarzają brodawki korzeniowe z bakteriami wiążącymi azot. I tutaj jest konieczne zaszczepienie (zaprawianie) nasion przed siewem szczepami bakterii symbiotycznych. Do tego celu polecany jest produkt bi bean.

Należy również wspomnieć że rośliny strączkowe mogą pozostawić na polu aż do 200 kg azotu dla następnych upraw.

Schemat zabiegów AGRARIUS w uprawie warzyw strączkowych: