Uprawa warzyw korzeniowych
Do najczęściej uprawianych warzyw korzeniowych w Polsce należą: marchew, pietruszka, burak ćwikłowy, seler i pasternak.
Gleba
Uprawa warzyw korzeniowych wymaga odpowiednio przygotowanej gleby. Niektóre warzywa uprawia się na redlinach, co dodatkowo wymaga dobrej gleby, aby nadmiernie nie rozsypywała się ani nadmiernie nie zaskorupiała. W tym celu oprócz odpowiedniego pH, które najlepiej uregulować i utrzymać za pomocą wapnowania dobrej jakości wapnem węglanowym bi calc+.
Dodatkowo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu próchnicy i odpowiedniej struktury , która zapewni zasobnośc gleby w sudstancje odżywcze i wode. W tym celu warto zastosować kwasy humusowe (Lignohumat Super), oraz preparaty bakteryjne, które dodatkowo udostępnią roślinom składniki pokarmowe i utrzymają doskonały stan fitosanitarny uprawy (bi azot, bi fosfor, bi protect).
Schemat zabiegów produktami AGRARIUS w uprawie warzyw korzeniowych:

Agrotechnika
U warzyw uprawianych z rozsady np. seler warto zadbać o jakośc młodych roślin stosując podczas produkcji rozsady nanogro aqua i Naturalny Plon.
W uprawie roślin z siewy nanogro aqua i Naturalny Plon stosujemy w formie oprysku młodych roślin( w fazie 3-4 lisci).
Nawożenie
Nawożenie roślin korzeniowych trzeba ściśle dostosować do potrzeb konkretnego gatunku i oprzeć je na podstawie analizę gleby. Mikroelementy i wapno należy uzupełnić stosując nawozy SOLER Brown i Calory.
Resztki pożniwne
W uprawach roślin korzeniowych dużym problemem są nicienie, które obniżają ilość i jakość plonu. Do ograniczenia ich występowania przyczynia się intensywny rozkład resztek pożniwnych i materii organicznej w glebie, stwarzając szkodnikom niedogodne warunki do życia. Do tego celu polecane są preparaty bakteryjne ułatwiające rozkład resztek (bi protect, bi azot) oraz kwasy humusowe - Lignohumat Super. Powodują one szybki rozkład i mineralizacje materii organicznej, stwarzając niedogodne warunki do życia i zimowania szkodników.
Wymagania nawozowe
Azot 80 do 120 kg N/ha , fosfor: 56 kg P2O5 na ha, a potas: 360 kg K2O na ha. Bardzo ważnny jest również magnez, którego potrzeba 50 kg/ha, wapń – 50 kg/ha oraz siarka 60 kg/ha w formie SO3.