Język polski English language

Uprawa warzyw kapustnych

Do najczęściej uprawianych warzyw kapustnych w Polsce należą: kapusta (głowiasta biała, głowiasta czerwona, pekińska), brukselka, kalafior, brokuł i jarmuż.

Gleba

Warzywa kapustowate należą do gatunków wymagających pod względem jakości gleby. Gleba przeznaczone pod uprawę roślin kapustoswatych powinna być zasobna, żyzna, o dobrych stosunkach powietrzno-wodnych, ciepła. Gleby bardzo ciężkie, zimne i zlewne nie nadają się ponieważ istnieje ryzyko występowania kiły kapustowatych. Ważny jest również odczyn gleby, zbyt niski również sprzyja występowaniu kiły. Potrzebą staje się w uprawie kapusty, kalafiora, brokułu i innych wapnowanie (bi calc+). Ważne jest również aby nie przenawozić kapusty azotem, bo to również sprzyja rozwojowi kiły i sprawia że warzywa źle się przechowują.

W utrzymaniu prawidłowej struktury gleby i doskonałej jej zdrowotności sprawdza się takie produkty jak: Kwasy humusowe (Lignohumat Super), preparaty bakteryjne (bi azot, bi fosfor, bi protect, który jest szczególnie polecany w profilaktyce przeciwko kile).

Schemat zabiegów produktami AGRARIUS w uprawie warzyw kapustnych:

Agrotechnika

W uprawie kapusty, kalafiora i brokułu bardzo ważne jest przygotowanie rozsady, ponieważ silna i dobrze ukorzeniona rozsada szybko się przyjmuje, dobrze ukorzenia i sprawia że plony są wysokie i dobrej jakości. W tym celu już na etapie przygotowania rozsady stosujemy induktor odporności nanogro aqua i Naturalny Plon, które wzmacniają młode rośliny i pomagają w rozwoju silnego systemu korzeniowego, jak również pomagają w przyjmowaniu się rozsady po posadzeniu na miejsce stałe w gruncie (działają wzmacniająco i antystresowo).

Ważne jest również w uprawie kapustowatych odpowiednie stosowanie środków ochrony roślin. Aby opryski były skuteczne i aby rośliny nie odczuwały nadmiernego stresu po ich stosowaniu warto ciecz robocza przygotowywać z użyciem kondycjonera wody full kondycja, który zwiększy skuteczność działania substancji czynnych, ułatwi wnikanie preparatów do roślin, oraz doskonale pokryje rośliny opryskiem( szczególnie że rośliny te mają dość grubą warstwę wosku).

Nawożenie

Nawożenie roślin kapustowatych opieramy zawsze o analizę ogrodnicza gleby, czyli taka gdzie są zamieszczone wyniki zasobności gleby ale w formie dostępnej dla roślin. Do dokarmiania roślin mikroelementami warto zastosować nowoczesny nawóz SOLER Green i nawóz wapniowy dolistny Calory.

Resztki pożniwne

Po uprawie roślin kapustowatych na polu pozostaje dużo materii organicznej, którą możemy łatwo przekształcić w wartościową próchnicę. Zrobimy to używając na rozdrobnione resztki organiczne nawozu full terminator i bakterii zawartych w bi protect, które dodatkowo ograniczą choroby występujące na resztkach i w glebie.

Wymagania nawozowe

Kapustowate należą do gatunków wymagających pod względem zasobności w składniki pokarmowe oraz kwasowości gleby (N-240 270 kg/ha, P-120-140 kg/ha, K-360-420 kg/ha w czystym składniku). Stanowisko pod te uprawy powinno mieć pH na poziomie 6,5-7,5.

Z uwagi na jedną z najgroźniejszych chorób występujących w produkcji kapustowatych czyli kiły kapustnych, która rozwija się świetnie w kwaśnym środowisku. Gleba pod te uprawy wymaga wapnowania, które przeprowadzamy po uprzedniej analizie gleby. Do podniesienia pH stosujemy wysoko reaktywne wapno tlenkowe lub wapno węglanowe (wolniej reaguje, działanie rozłożone w dłuższym czasie). W profilaktyce kiły kapustnych sprawdzi się także Lignohumat Super zawierający kwasy humusowe i preparat bakteryjny bi protect.

Zadzwoń: Zadzwoń do nas 566 566 005

Kontakt
Masz pytania?
Zadzwoń do nas!