Język polski English language

Uprawa pszenicy

Uprawa pszenicy jest stosunkowo prosta w warunkach Polski. Jest to obok rzepaku i kukurydzy najpopularniejsza roślina uprawiana przez rolników. Wzrost i plonowanie pszenicy ozimej w dużym stopniu uzależniony jest od warunków pogodowych panujących podczas całego sezonu wegetacji. Pszenica ozima ma niewielkie wymagania cieplne, jednak temperatura powietrza w okresie jesiennym ma duży wpływ na równomierne wschody, krzewienie roślin, ich hartowanie oraz na przezimowanie. Okresem krytycznym dla pszenicy jest zima, w szczególności bezśnieżna i mroźna. Aby zapewnić roślinie możliwość przeżycia zimy w dobrej formie warto zastosować nanogro forte superstart do zaprawiania ziarna, lub opryskać rośliny jesienią nanogro aqua.

Schemat zabiegów produktami AGRARIUS w uprawie pszenicy:

Zaprawianie nasion

Zaprawianie materiału siewnego to dobry, bezpieczny i tani sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami, ale także przed problemami ze wschodami i wzrostem w początkowej fazie. nanogro forte superstart stosujemy wraz z zaprawą chemiczną. Zaprawianie chroni plantacje pszenicy ozimej przed wieloma groźnymi sprawcami chorób grzybowych, których często nie można zwalczać innymi zabiegami. Dodatkowo zwarto zastosować oprysk nawozem mikroelementowym dedykowamym do zbóż SOLER C, który zapewni odpowiednie odżywienie rośliny (również w czasie sezonu wegetacyjnego).

Warunki pogodowe

Plon pszenicy ozimej uzależniony jest od warunków pogodowych, w tym w głównej mierze od ilości opadów. Znaczenie ma nie tylko ilość, ale również ich rozkład w trakcie sezonu wegetacji. Aby zabezpieczyć roślinę przed skutkami suszy należy zastosować przedsiewnie Lignohumat Super, który zapewni większą dostępność wody z gleby dla korzeni i nawóz N Turgor, który zapobiega nadmiernemu odwodnieniu komórek i zapewnia odżywienie w azot roślin, w czasie kiedy nie będą mogły go pobrać poprzez korzenie.

Wymagania glebowe

Pszenica ma największe wymagania glebowe spośród wszystkich zbóż ozimych. Jest to wynik stosunkowo słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Z tego względu pszenica ozima powinna być uprawiana na glebach strukturalnych o dobrej pojemności wodnej oraz zasobnych w składniki pokarmowe. Aby to zapewnić polecane jest stosowanie preparatów bakteryjnych takich jak: bi azot, bi protect, bi fosfor, które zapewnią roślinom przyswajalność składników pokarmowych oraz doskonały stan fitosanitarny gleby.

Choroby

Aby zapewnić pszenicy dobrą zdrowotność w czasie uprawy warto zastosować doglebowo preparaty bakteryjne takie jak: bi protect i bi azot oraz kwasy humusowe Lignohumat Super. Zawarto w preparatach bakteryjnych mikroorganizmy w naturalny sposób wpływają na ograniczenie chorób takich jak: Fusarium, Sclerotinia, DTR, śnieć i inne.

Wymagania pokarmowe

Z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 28-30 kg azotu (N), 12 kg fosforu (P2O5 ), 22 kg potasu (K2O), 6 kg wapnia (CaO), 4 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5,5 g boru (B), 8,5 g miedzi (Cu), 360 g żelaza (Fe), 110 g manganu (Mn), 0,7 g molibdenu (Mo) i 70 g cynku (Zn).

Zadzwoń: Zadzwoń do nas 566 566 005

Kontakt
Masz pytania?
Zadzwoń do nas!