Uprawa pszenicy

Pszenica to jedno z najpopularniejszych zbóż uprawianych na obszarze Polski. Ma dość duże wymagania glebowe, a jej plony są uzależnione od warunków panujących w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Istnieje wiele różnych odmian pszenicy, co daje możliwość wyboru takiej, która najlepiej odpowiada potrzebom każdego rolnika. Niemniej jednak, aby uzyskać realne zyski z uprawy, istotne jest poznanie wymagań tego zboża oraz warunków niezbędnych do jego właściwego rozwoju. Jak przebiega uprawa pszenicy krok po kroku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem by poznać najważniejsze kwestie uprawy pszenicy!

Schemat uprawy

Warunki uprawy i wysiew

Pszenica ozima ma niewielkie wymagania cieplne, jednak temperatura powietrza w okresie jesiennym ma duży wpływ na równomierne wschody, krzewienie roślin, ich hartowanie oraz na przezimowanie. Okresem krytycznym dla pszenicy jest zima, w szczególności bezśnieżna i mroźna. Aby zapewnić roślinie możliwość przeżycia zimy w dobrej formie warto zastosować nanogro forte superstart do zaprawiania ziarna, lub opryskać rośliny jesienią nanogro aqua.

Plon pszenicy ozimej uzależniony jest od warunków pogodowych, w tym w głównej mierze od ilości opadów. Znaczenie ma nie tylko ilość, ale również ich rozkład w trakcie sezonu wegetacji. Aby zabezpieczyć roślinę przed skutkami suszy należy zastosować przedsiewnie GleboMax, który zapewni większą dostępność wody z gleby dla korzeni i nawóz N Turgor, który zapobiega nadmiernemu odwodnieniu komórek i zapewnia odżywienie w azot roślin, w czasie kiedy nie będą mogły go pobrać poprzez korzenie.

Zaprawianie materiału siewnego to dobry, bezpieczny i tani sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami, ale także przed problemami ze wschodami i wzrostem w początkowej fazie. Nanogro forte superstart stosujemy wraz z zaprawą chemiczną. Zaprawianie chroni plantacje pszenicy ozimej przed wieloma groźnymi sprawcami chorób grzybowych, których często nie można zwalczać innymi zabiegami. 

Wymagania glebowe i wodne

Pszenica ozima jest zbożem o stosunkowo dużych wymaganiach wodnych, co oznacza, że przy małej ilości opadów atmosferycznych reaguje spadkiem plonów. Zapotrzebowanie na wodę jest największe w okresie od fazy krzewienia do zakończenia fazy strzelania w źdźbło. Z drugiej jednak strony zbyt duże ilości wody w fazach formowania oraz dojrzewania ziarna mogą obniżyć odporność roślin na choroby grzybowe i prowadzić do spadku jakości ziarna. 

To jednak nie jedyne problemy, jakie niesie za sobą uprawa pszenicy. Zboże to jest bowiem bardzo wrażliwe na skrajne temperatury oraz ma duże wymagania glebowe związane przede wszystkim z rodzajem podłoża. Uprawa pszenicy powinna odbywać się na najlepszych stanowiskach w kompleksach pszennych bardzo dobrych, dobrych oraz górskich. Istotne, aby gleba charakteryzowała się dużą zdolnością do magazynowania wody. W uprawie pszenicy warto stosować preparaty do zaprawiania materiału siewnego, takie jak nanogro forte superstart. Zaprawione nasiona szybciej i skuteczniej kiełkują, nawet jeżeli warunki glebowe i pogodowe są nie do końca sprzyjające i zapewniają siłę i doskonałe krzewienie się rośliny. 

A jak wygląda kwestia przedplonów? W tym przypadku także trzeba spełnić kilka warunków. Uprawa pszenicy będzie najbardziej efektywna na stanowiskach po mieszankach strączkowo-zbożowych, w roślinach motylkowych, ziemniakach czy burakach. Akceptowalne są również rzepak, kukurydza na zielonkę czy groch siewny. Niedopuszczalne jest natomiast wysiewanie po zbożach.

Nawożenie pszenicy

Nawożenie to jeden z kluczowych elementów w uprawie zbóż. Aby uprawa pszenicy przyniosła oczekiwane efekty, należy dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami pokarmowymi oraz wykonać analizę zasobności gleby w składniki odżywcze. Przed siewem gleba wymaga nawożenia fosforem i potasem, a także azotem. W przypadku słabszych kompleksów dawka fosforu powinna być podzielona na dwie takie same części, przy czym jedną stosuje się przedsiewnie, a drugą — podczas ruszenia wegetacji. Warto wspierać nawożenie mineralne preparatami mikrobiologicznymi takimi jak bi azot i bi fosfor, które pozwalają roślinom otrzymać łatwo dostępny azot i fosfor.

Nawozy potasowe są stosowane w takich samych terminach co fosforowe, przy czym po okopowych rekomenduje się użycie najwyższej zalecanej dawki potasu. Okres wiosenny to czas nawożenia gleb magnezem i siarką. Jeżeli chodzi o jesień, nawożenie magnezem nie jest wymagane, chyba że zawartość tego pierwiastka w glebie jest niska lub bardzo niska.

Bez wątpienia największy wpływ na wielkość i jakość plonowania ma azot. Na skuteczność nawożenia wpływają takie czynniki jak: warunki siedliskowe, opady atmosferyczne, odmiany oraz terminy nawożenia. Bi azot wspiera wykorzystanie azotu przez rośliny z nawozu.

Pszenica wykazuje dużą wrażliwość na niedobory kluczowych pierwiastków, takich jak magnez, siarka, miedź oraz mangan. Intensywna uprawa pszenicy wymaga zatem stosowania nawozów wieloskładnikowych doglebowych lub dolistnych, które zrealizują zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w okresach, kiedy jest ono największe, np. na początku suszy. Najlepszym momentem na dystrybucję magnezu i siarki jest okres między początkiem krzewienia a pełnym strzeleniem w źdźbło. Należy przy tym zaznaczyć, że nawożenie dolistne charakteryzuje się wyższą skutecznością niż stosowanie preparatów doglebowych. Dobrym wyborem będzie SOLER C – preparat o wysokiej zawartości miedzi systemicznej i siarki, które działają wzmacniająco, prozdrowotnie, dezynfekująco i stymulująco. Dzięki zastosowaniu mechanizmu stymulującego QM6™ roślina jest dodatkowo chroniona przed stresami. Doskonałym nawozem dolistnym jest również AlgoRytm PK, dostarczający potas oraz fosfor. Wiosną warto zastosować nawóz N Turgor, który zabezpieczy roślinę przed ewentualną suszą oraz zapewni dostępność azotu w czasie tworzenia ziarniaków. 

Odżywianie pszenicy

Objawy niedoboru miedzi w uprawach pszenicy są bardzo charakterystyczne. W pierwszej kolejności można zaobserwować zwiędnięty wygląd roślin. Wśród innych symptomów wymienia się także bielenie kłosów, wąskie liście czy lewostronne skręcanie blaszki liściowej. Wszystkie te objawy są charakterystyczne dla gleb piaszczystych o odczynie powyżej 6,5 oraz gleb słabo natlenionych. Niedoborom sprzyjają również długotrwała susza oraz wysokie temperatury. W efekcie dochodzi do spadku zawartości białka i słabszego wykształcenia ziaren a także zmniejszonego plonowania. Jeżeli chodzi o mangan, podstawowymi objawami niedoboru, są chloroza młodych liści i punktowe plamy występujące między nerwami. Problem ten dotyczy nie tylko gleb o  odczynie zasadowym, ale także kwaśnych po  świeżym  wapnowaniu. Można zatem powiedzieć, że niedobory manganu mogą pojawić się praktycznie na wszystkich stanowiskach, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów wzmacniających, takich jak wspomniany już wcześniej SOLER C.

Zapewnienie stałej dystrybucji ważnych mikroelementów to jedyny sposób na zagwarantowanie wysokiego plonowania i utrzymania wysokiej jakości ziaren. Aby zapewnić pszenicy dobrą zdrowotność w czasie uprawy warto zastosować doglebowo preparaty bakteryjne takie jak: bi protect i bi azot oraz kwasy humusowe GleboMax. Zawarte w preparatach bakteryjnych mikroorganizmy w naturalny sposób wpływają na ograniczenie chorób takich jak: Fusarium, Sclerotinia, DTR, śnieć i inne.

Resztki pożniwne

Pszenica i inne zboża zazwyczaj pozostawiają na polu od 3 do 5 ton suchej masy resztek. Dodatkowo, plonem ubocznym jest słoma zbóż, która również może być uznawana za pozostałości po żniwach. Wartość nawozowa słomy zależy głównie od jej składu chemicznego, ale zawartość składników mineralnych jest znacznie niższa niż w oborniku czy gnojowicy, nawet 2–5 razy. Dlatego słoma głównie wpływa korzystnie na właściwości gleby.

Przeorana słoma powoduje wzrost zawartości materii organicznej w glebie. Wielocukry obecne w słomie stanowią istotne źródło energii dla bakterii, co po przeprowadzeniu tego zabiegu powoduje zwiększoną aktywność bakterii rozkładających celulozę. Rozwój tych bakterii zależy m.in. od stosunku węgla do azotu (C:N), który rośnie wraz z większą ilością słomy w glebie. Dodatkowo, intensywność rozwoju bakterii jest proporcjonalna do ilości słomy przekopanej w glebie.

Jak wspomóc rozkład resztek pożniwnych po uprawie pszenicy? Najodpowiedniejszymi preparatami wspomagającymi rozkład resztek pożniwnych jest full terminator i bi słoma. Pierwszy z nich to specjalistyczny nawóz azotowy w mikroelementami i kwasami humusowymi do stosowania na resztki pożniwne we wszystkich rodzajach upraw rolniczych. Stymuluje mikroorganizmy glebowe do szybkiego namnażania się i dostarcza im niezbędnego azotu, niezbędnego do rozwoju i rozkładu materii organicznej. Preparat równomiernie pokrywa materię organiczną i łatwo do niej przylega. Z kolei bi słoma to nawóz mikrobiologiczny na bazie specjalnie wyselekcjonowanych, niepatogennych kultur bakterii i grzybów glebowych naturalnie występujących w glebie. Sypka forma preparatu zapewnia jego wysoką skuteczność. Działanie preparatu polega na lepszym rozkładzie trudno rozkładalnych substancji roślinnych takich jak celuloza i lignina.

Najczęściej zadawane pytania

Naciśnij aby rozwinąć

Jak przygotować ziemię pod pszenicę?

Pszenica ozima powinna być uprawiana na glebach strukturalnych o dobrej pojemności wodnej oraz zasobnych w składniki pokarmowe. Aby to zapewnić polecane jest stosowanie preparatów bakteryjnych takich jak: bi azotbi protectbi fosfor.

Jakie wymagania ma pszenica?

Z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 28-30 kg azotu (N), 12 kg fosforu (P2O5 ), 22 kg potasu (K2O), 6 kg wapnia (CaO), 4 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5,5 g boru (B), 8,5 g miedzi (Cu), 360 g żelaza (Fe), 110 g manganu (Mn), 0,7 g molibdenu (Mo) i 70 g cynku (Zn).

Kiedy sieje się pszenicę?

Termin wysiewu pszenicy jest uzależniony od panujących warunków w danym obszarze kraju. Przyjęto, że odpowiednim terminem siewu pszenicy ozimej jest czas pod połowy września do pierwszej dekady października.

Jaki nawóz pod pszenicę ozimą?

Dedykowanym nawozem mikroelementowym do zbóż takich jak pszenica jest SOLER C, który zapewnia odpowiednie odżywienie rośliny na początku i w czasie sezonu wegetacyjnego. Warto również zastosować nanogro aqua jako stymulację wzrostu roślin.

Kiedy wapnowanie pola pod pszenicę?

Wapnowanie gleby pod pszenicę powinno odbyć się w okresie pożniwnym, który w różnych obszarach kraju jest inny. Okres ten jest liczony od późnego lata do późnej jesieni – zachowanie odpowiedniego terminu wapnowania sprzyja dobremu wymieszaniu wapna z glebą. Do wapnowania warto użyć nawozu wapniowego bi calc+. Wapnowanie powinno być oparte o analizę gleby.

Kiedy nawozić pszenicę?

Nawożenie powinniśmy rozpocząć już na początku wegetacji wykorzystując nawozy mineralne (pod korzeń), stymulator wzrostu roślin nanogro aqua oraz SOLER C. Kolejne nawożenie powinniśmy uzależnić od danej fazy rozwoju w skali BBCH.

Czy pszenica jest najpopularniejszym zbożem w naszym kraju?

W Polsce powierzchnia całkowita zasiewów zbóż wynosi ok. 7,5 mln ha z czego 32% to uprawa pszenicy co daje ok. 2,4 mln ha co czyni ją najpopularniejszym zbożem uprawianym w kraju.

Co można siać po pszenicy?

Po pszenicy można siać wiele roślin takich jak koniczyna czy lucerna na potrzeby żywienia zwierząt hodowlanych. Najczęściej sieje się rzepak czy słonecznik, które są źródłem oleju roślinnego.

Czy można siać pszenicę po pszenicy?

Do takich przypadków musimy podejść indywidualnie, gdyż skutkiem siania zboża po zbożu może być spadek plonów i nasilenia chorób. Aby zapewnić równomierne wschody warto zaprawić nasiona przedsiewnie w nanogro forte superstart ( można mieszać z zaprawami chemicznymi i nawozami donasiennymi).

Jakie zmianowanie przed i po pszenicy?

Optymalnym rozwiązaniem jest wysiew pszenicy po roślinach strączkowych, które nie tylko zapewniają jej korzystne warunki fitosanitarne, lecz także poprawiają strukturę gleby oraz jej ogólną jakość. Po pszenicy najczęściej wysiewa się rzepak.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram