fbpx

Śnieć w uprawach zbóż. Jak ją ograniczyć?

Śnieć karłowa pszenicy obok śnieci cuchnącej to bardzo niebezpieczne choroby grzybowe atakujące pszenicę.

Śnieć karłowa poraża zwykle pszenicę ozimą, sporadycznie żyto ozime. Spotykana jest głównie na powierzchniach uprawowych, które od dłuższego czasu pokryte są śniegiem na niezmarzniętej jeszcze glebie.

Śnieć cuchnąca pszenicy należy do chorób grzybowych wywoływanych przez patogen Tilletia tritici. To zdecydowanie jedna z najgroźniejszych chorób pszenicy, występuje na odmianie jarej i ozimej, zdarzają się przypadki porażenia żyta, pszenżyta, jęczmienia i innych roślin o mniejszym znaczeniu gospodarczym.

Występowaniu choroby sprzyjają głównie małe temperatury obecne w momencie kiełkowania zbóż: temperatura od 5° do 10°C jest jednym z czynników chorobotwórczych.

Szkodliwość w postaci obniżki plonów może spowodować znaczne straty finansowe dla wielu gospodarstw rolnych. Ziarniaki, które uległy porażeniu śniecią cuchnącą pszenicy negatywnie wpływają również na produkcję zwierzęcą.

Jak zapobiegać?

Pomóc może stosowanie stymulatora nanogro do zaprawiania ziarna i oprysk nanogro aqua wiosną jak najwcześniej (dodatnia temperatura w dzień i rośliny ruszą z wegetacją im wcześniej tym lepiej - w kwietniu jest za późno, można to zrobić z zabiegiem nawozowym lub przeciw grzybowym pierwszym).
Jeśli ktoś nie zaprawia ziarna nanogro, to zalecany jest oprysk jesienny nanogro aqua.

Co to daje?

Roślina szybciej kiełkuje po nanogro, wzmacnia swój mechanizm obronny, np.: pogrubia ściany komórkowe, grzybowi trudniej wniknąć i się rozprzestrzenić, łatwiej go tez wtedy zwalczyć ŚÓR.

Jeśli chodzi o profilaktykę, to należy zastosować bi protect i Lignohumat Super na glebę nawet po wschodach roślin.

Obecnie jest dobra aura pogodowa do stosowania bakterii.
Gleba nie jest zamarznięta i można stosować bakterie, ponieważ jest odpowiednia wilgoć, oraz dodatnia temperatura od +5 do +10 °C w dzień.

Są to idealne warunki.
Gdyby było jeszcze zimniej, lub pojawił się śnieg, to nie zaszkodzi - bakterie się „zadomowią”, rozmnożą i nie zginą.

W przypadku występowania choroby lub ryzyka wystąpienia, stosujemy bakterie i jesienią i wiosną, można z full terminatorem, Lignohumatem Super w jednym oprysku.

zboża