bi-a-f-p-title

Produkty z linii „bi”, to jedyne na polskim rynku wysokiej jakości preparaty bakteryjne o ściśle ukierunkowanym działaniu, oparte na pojedynczych, starannie wyselekcjonowanych szczepach mikroorganizmów.

bi azot

Dzięki procesom mikrobiologicznym azot z atmosfery zostaje włączony do związków organicznych komórek. Związki azotowe występujące w szczątkach organicznych są mineralizowane przy udziale drobnoustrojów i włączane do obiegu w atmosferze. Wiadomo, że bakterie azotowe mogą wiązać nawet do 50 kg azotu na 1 ha powierzchni uprawnej. Azot ten w postaci przyswajalnej przez inne organizmy (związki amonowe, białka) może dalej krążyć w biosferze. Doskonałym przykładem bakterii azotowej naturalnie występującej w glebie jest Bacillus azotofixans. W glebach o małej zawartości próchnicy na których prowadzona jest intensywna produkcja spadek zawartości mikroorganizmów może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Przyczyniają się do tego nawozy sztuczne, herbicydy, fungicydy i insektycydy oraz niekorzystne warunki środowiskowe. Zastosowanie bakterii Bacillus azotofixans w okresie wiosennym na glebę pozwala odbudować populację tej jakże pożytecznej bakterii. Zastosowanie 1 kg preparatu bi azot zawierającego tą właśnie bakterię pomaga w usprawnieniu obiegu azotu w glebie a także systematycznemu dostarczaniu przyswajalnych form azotu dla roślin, co zapobiega kumulacji w nich azotanów i azotynów.

Jest to jedyny preparat na rynku w formie sypkiej (proszku) zawierający tak ogromną ilość bakterii w czystej formie w 1 gramie.

Zalety stosowania:

 • współtworzą strukturę gruzełkową gleby
 • tworzą koloidy glebowe i śluz otoczkowy
 • korzystnie wpływają na zdrowotność roślin i polepszenie wielkości i jakości plonu
 • ograniczają występowanie patogenów
 • wiążą i mineralizują azot
 • pomagają w rozkładzie materii organicznej

Dawkowanie:

Oprysk wiosną doglebowo: 0,5 – 1  kg/ha (stosować na wilgotną glebę, najlepiej po deszczu lub w wilgotny dzień.

Na rozkład resztek pożniwnych stosować jesienią 0,5 kg/ha (najlepiej w połączeniu z bi protect 0,5kg/ha).

bi fosfor

Fosfor, podobnie jak azot, bierze udział we wszystkich procesach życiowych zachodzących w roślinie, jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, oddychania, przemiany materii, a szczególnie przy powstawaniu białek i substancji zapasowych (tłuszcze, fityna). Jego niedobór powoduje poważne zakłócenia w podstawowych funkcjach życiowych roślin, czego wynikiem jest osłabienie rozwoju i funkcjonowania poszczególnych organów, a zwłaszcza systemu korzeniowego.

Fosfor pobierany jest z gleby przez rośliny tylko w formie jonów kwasu fosforowego (V). Niestety udział w naszym kraju gleb o niskiej lub bardzo niskiej zawartości fosforu przyswajalnego wynosi aż 40%. W związku z tym nieoceniona jest działalność bakterii rozpuszczających fosforany uwstecznione czyli bakterii fosforowych, nazywanych również PSB (Phosphate Solubilizing Bacteria).

PSB oprócz fosforu przyswajalnego wprowadzają również do gleby takie substancje jak: siderofory, auksyny, cytokininy oraz witaminy. Dlatego też w ostatnich latach szczepy mikroorganizmów fosforowych uważa się za tzw. bionawóz. PSB stanowią ważny czynnik w procesie optymalizacji produkcji rolnej.

Do grupy bakterii PSB  zalicza się „superbakteria” Bacillus megaterium, która zastosowana  wiosną na glebę poprawia jej zasobność w formy fosforu przyswajalne dla roślin. Preparat bi fosfor zawiera szczepy Bacillus megaterium w bardzo dużej ilości i zastosowany w ilości 1 kg/ha pozwala zyskać aż 20-40 kg fosforu w czystej formie na 1 hektar.

Zalety stosowania:

 • współtworzą strukturę gruzełkową gleby
 • tworzą koloidy glebowe i śluz otoczkowy
 • polepszają wielkość i jakość plonu
 • ograniczają występowanie patogenów
 • pomagają w rozkładzie materii organicznej
 • wspierają wytwarzanie próchnicy, hydrolizują organiczne i nieorganiczne związki fosforu

Dawkowanie:

Oprysk wiosną doglebowo: 0,5 – 1  kg/ha (stosować na wilgotną glebę, najlepiej po deszczu lub w wilgotny dzień. W razie objawów niedoboru fosforu u roślin stosować dodatkowo w czasie sezonu wegetacyjnego w ilości 1 kg/ha.

bi protect

Bakteria Bacillus subtilis, występuje pospolicie w glebie w naszej strefie klimatycznej. Jest saprofitem, rozkładającym organiczne związki pochodzenia roślinnego (głównie węglowodany i pektyny). Dodatkowo bakteria wytwarza antybiotyki peptydowe, m.in. polimyksynę B i subtylinę a także aminokwasy, polisacharyd - inulinę oraz enzymy m.in. amylazę i proteazę. Tworzy również siderofory (bacillobaktyna), które mają zdolność wiązania jonów żelaza poprzez wiązanie w chelaty wszystkich dostępnych form żelaza i udostępnianie ich roślinom. Białko tych bakterii zawiera również hydrofobinę BsIA, która jest powierzchniowo czynna, i zmniejsza napięcie powierzchniowe, przez to zwiększa się zwilżenie powierzchni na której znajdują się bakterie, co prowadzi do zwiększenia wilgotności w obrębie systemu korzeniowego oraz pokrycie go dodatkowym filmem ochronnym (znaczące szczególnie w okresie suszy). Stabilizuje także koloidy glebowe. Bakteria Bacillus subtilis redukuje liczbę chorobotwórczych grzybów i bakterii w glebie przyczyniając się do polepszenia stanu fitosanitarnego w uprawach. Bakteria ta szybko się namnaża, więc poprzez konkurencję o pokarm i miejsce w stosunku do innych, chorobotwórczych patogenów eliminuje je w naturalny sposób ze środowiska glebowego, nie zaburzając a wręcz wspomagając rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Jest to jedyny preparat na rynku w formie sypkiej (proszku) zawierający tak ogromną ilość bakterii w czystej formie w 1 gramie.

Zalety stosowania:

 • współtworzą strukturę gruzełkową gleby
 • tworzą koloidy glebowe i śluz otoczkowy
 • korzystnie wpływają na zdrowotność roślin oraz polepszają wielość i jakość plonu
 • ograniczają występowanie patogenów
 • wspomagają rozwój pożytecznych bakterii glebowych
 • pomagają w rozkładzie materii organicznej

Dawkowanie:

Oprysk wiosną doglebowo: 0,5 – 1  kg/ha (stosować na wilgotną glebę, najlepiej po deszczu lub w wilgotny dzień).

Na rozkład resztek pożniwnych stosować jesienią 0,5 kg/ha (najlepiej w połączeniu z bi protect 0,5kg/ha).