Język polski English language

Oprysk drzew owocowych

Nie da się ukryć, że wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto zatem zaplanować opryski drzew i krzewów owocowych. Terminy tych zabiegów należy uzależnić od panujących warunków pogodowych. Pierwsze wiosenne opryski należy przeprowadzić jeszcze w stanie bezlistnym owoców. Wykonujemy wtedy zabiegi fitosanitarne na choroby grzybowe, najczęściej na bazie miedzi. Taka procedura zapobiega wnikaniu chorób do rozwijających się pąków liści i kwiatów. Rezygnacja z tych oprysków może powodować pogorszenie jakości owoców, brak plonowania lub całkowite zamieranie drzewa narażonego na ataki chorób. Wczesną wiosną wykonujemy również opryski drzew i krzewów owocowych preparatami olejowymi, zapobiegającymi rozwojowi oraz namnażaniu się szkodników, szczególnie tych zimujących w szczelinach kory czy przy pąkach, takich jak przędziorki i miseczniki.

Tegoroczna zima nie była łaskawa dla pąków. Zostały one uszkodzone przez silne mrozy. Warto zatem planując zabiegi ochroniarskie pomyśleć również o ich regeneracji, aby wzmocnić rośliny, a także zapewnić im obfite kwitnienie i zawiązywanie owoców.

Regenerację pąków można zacząć, stosując oprysk drzew preparatem nanogro aqua i Naturalny Plon. Wykonujemy go już w czasie pękania, kiedy rozchylają się łuski i zaczyna z nich wyglądać pąk. Preparaty te zapewnią szybką regenerację, natychmiast odżywiając pąk i zabezpieczając przed przymrozkami, które często pojawiają się aż do późnej wiosny i przynoszą duże straty w uprawach sadowniczych, szczególnie w gatunkach wcześnie kwitnących, takich jak: brzoskwinie, śliwy, czereśnie, wiśnie i grusze. nanogro aqua to innowacyjny, unikatowy induktor odporności roślin na niesprzyjające warunki, o długotrwałym, szerokim działaniu. Powoduje on gromadzenie substancji pokarmowych przez roślinę, zagęszczenie soku komórkowego (ochrona przed zamarzaniem), produkcję fitohormonów i chlorofilu przez roślinę oraz wzmocnienie i regenerację korzeni, co przekłada się również na obfite kwitnienie i wzmożone siły do wiązania owoców.

Drugi preparat - Naturalny Plon, to skoncentrowany ekstrakt z alg morskich zawierający w swym składzie aminokwasy, oligosacharydy, laminarynę i jod o ogromnym potencjale antystresowym. Preparat powoduje natychmiastowe zregenerowanie uszkodzonych, osłabionych komórek rośliny (pąka), powodując szybką odbudowę białek i komórek dzięki zawartym w składzie czystym lewoskrętnym aminokwasom. W połączeniu z najnowszej generacji wysokoaktywnym kwasem humusowym, regeneracja i wzmocnienie następuje szybko oraz efektywnie.

W uprawie drzew i krzewów owocowych opryski roślin należy wykonać również przed samym kwitnieniem (2-3 dni). Do tego celu stworzono doskonały nawóz STOP DROP FLOWER, który dzięki nowoczesnej technologii wytwarzania i zawartemu kompleksowi QM6 wpływa na obfitość i długość kwitnienia, przedłużając żywotność pyłku, co sprzyja bardziej efektywnemu wiązaniu owoców oraz zapewnia utrzymanie młodych zawiązków, pomimo często występującym wiosną niesprzyjającym warunkom pogodowym.

Planując zabiegi ochrony roślin sadowniczych, warto również pamiętać o jakości wody do oprysków (szczególnie przy zastosowaniu fungicydów). Jest to szczególnie ważne ze względu na skuteczność działania środków, jak również na poprawę ich wchłaniania.

Do tego celu najlepiej użyć kondycjonera full kondycja, który obniża pH wody, poprawia wchłanialność, przyczepność do rośliny, zmiękcza wodę oraz zmniejsza napięcie powierzchniowe kropli, powodując lepszy jej rozkład na powierzchni rośliny. Dzięki zawartości kwasów fulwowych zmniejsza jej stres spowodowany opryskiem, co wpływa na lepszą kondycję rośliny i skuteczność preparatów zastosowanych w oprysku drzew i krzewów owocowych.

Zadzwoń: Zadzwoń do nas 566 566 005

Kontakt
Masz pytania?
Zadzwoń do nas!