Idealna rozsada i lepszy start

 

Tomasz Stępniak

właściciel gospodarstwa rolnego w Młodyniach Dolnych


 Wiemy jak tego dokonać!

Uprawa papryki jest bardzo wymagająca potrzebuje bardzo dobrych warunków klimatycznych. Ważne jest aby gleba na każdym etapie rozwoju rośliny była dobrze nawodniona, a roślina odpowiednio naświetlona. Niedobór światła przy wysokich temperaturach powoduje mniejsze kwitnienie oraz zahamowanie rozwoju rośliny przede wszystkim w fazie produkcji rozsady.


 Rozsada

 

Przygotowanie dobrej rozsady papryki wymaga okresu 7-8 tygodni. Zarówno do uprawy szklarniowej, pod osłonami, jak i uprawy gruntowej produkcja rozsady odbywa się dwuetapowo. Najpierw nasiona papryki wysiewa się do wilgotnego i odchwaszczonego torfu w skrzyneczkach. Skrzyneczki przykrywa się folią perforowaną lub włókniną  utrzymując wilgotność podłoża i temperaturę od 25 do 30⁰C (zbyt zimne podłoże hamuje rozwój korzeni) po wykiełkowaniu zdejmujemy przykrycie i obniżamy temperaturę do 20-25⁰C. Następnie po okresie 2 tygodni przepikowujemy rośliny do wypełnionych substratem doniczek w których roście i rozwija system korzeniowy do wsadzenia do gruntu.

Przed wysiewem nasiona należy zaprawić przeciwko chorobom grzybowym (jeżeli nie zrobiła tego firma nasienna). W tym celu należy użyć naszego preparatu PROTECT bacter® w połączeniu z innowacyjnym produktem na rynku NANO-GRO®. Pierwszy z nich będzie zapobiegał rozwojowi patogenów, a drugi to stymulator wzrostu wpływający na wegetatywny i generatywny rozwój roślin. Preparat działa jak szczepionka dla rośliny już na poziomie komórkowym uruchamia w roślinie przeciwstresowy mechanizm obronny który zapobiega chorobom i stresom jakich doświadczyć może roślina.

NANO-GRO® stymuluję rozwój części nadziemnej rośliny co pozwala na szybsze i efektywniejsze kiełkowanie oraz wyrównuje wschody co przekłada się na równomierny wzrost. Pomaga również w stymulacji rozwoju systemu korzeniowego co w uprawie papryki odgrywa istotną rolę, ponieważ poprzez dobrze rozbudowany system korzeniowy roślina pobiera odpowiednią dla siebie ilość wody oraz szybciej pozyskuje składniki odżywcze z gleby.

Preparat NANO-GRO® możemy i wręcz powinniśmy zastosować nie tylko do zaprawiania nasion ale również do podlania lub oprysku siewki wedle uznania w fazie widocznych 2 listków rośliny.

W momencie kiedy przepikowujemy siewkę pojedynczo do większych doniczek istotne jest aby tego samego dnia lub następnego podlać lub opryskać roztworem złożonym z trzech preparatów: NANO-GRO®PROTECT bacter® oraz Naturalny Plon®. Wzmocnimy wzrost rośliny oraz szybki rozwój masy korzeni i części nadziemnej. PROTECT bacter® zapewni ochronę przed szkodliwymi patogenami oraz uszkodzeniami mechanicznymi które powodują wiele chorób(np. zgorzel siewek, pleśń), a Naturalny Plon® odżywi roślinę ponieważ w fazie wzrostu potrzebuje ona wielu składników odżywczych i pokarmowych.

Rozsada przygotowana do sadzenia powinna być krępa, z dobrze rozbudowaną masą korzeni które muszą być zdrowe i białe. Rozsada stara lub skażona chorobami, o zbrązowiałych korzeniach gorzej się przyjmuje lub zamiera, papryka taka daje później niższy plon owoców. Na 3 dni przed sadzeniem, aby ułatwić roślinom przyjmowanie się, rozsadę podlewamy takim samym roztworem jak po przepikowaniu jest to tak zwane zasilenie startowe.

 

Taki schemat użył na własnym gospodarstwie rolnym Pan Tomasz Stępniak z gminy Radzanów w produkcji własnej rozsady oraz przygotowania gleby i późniejsze wykorzystanie naszych produktów w okresie po wsadzeniu papryki w tunelach foliowych. Po całym roku produkcji zgodnym z zaleceniami doradcy Agrarius Pan Tomasz zauważył poprawę struktury gleby, brak zalewisk wodnych oraz dużo mniejsze dawkowanie nawozów mineralnych do gleby.

Z kolei jeśli chodzi o rośliny w fazie rozsady dla własnego przekonania nie zaprawił jednej partii nasion i zauważył różnicę w jakości masy korzeni oraz lepsze wyrównanie wschodów. Istotny jest też fakt, iż rozsada dzięki zabiegowi z PROTECT bacter® obniżyła znacząco występowanie chorób oraz rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów.

W dalszej produkcji przełożyło się to na wysoki oraz lepszej jakości plon. Papryka lepiej i owocowała i była bardzo odporna na choroby gdzie każde zerwanie papryki z krzaka powoduje uszkodzenie mechaniczne, które jeśli nie zaschnie zgnije i uszkodzi całą roślinę. Pan Tomasz z zadowoleniem przyznaje, że jest to inwestycja która znacząco obniża wiele kosztów oraz ułatwia produkcję papryki.


 

Przygotowanie gleby

W uprawie papryki bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby przed wysadzeniem roślin do gruntu. Pierwszym z zabiegów powinno być wyeliminowanie szkodliwych patogenów, grzybów, pleśni i bakterii chorobotwórczych najlepiej już po zakończeniu produkcji jesienią. W tym celu należy wykonać zabieg doglebowy wykorzystując preparaty: FITO doctor® oraz LIGNOhumat® SUPER.

FITO doctor® jest to preparat na bazie bakterii  Bacillus subtilis który poprzez  stworzenie niekorzystnych warunków patogennym grzybom i bakteriom hamuje ich namnażanie oraz buduje dużo lepsze warunki fitosanitarne gleby co przekłada się na szybszy wzrost rośliny oraz ochronę przed innymi chorobami. Z kolei jeśli chcemy zadbać o strukturę naszej gleby stosujemy preparat LIGNOhumat SUPER®, który składa się z nawozu humusowego z dodatkiem potasu i siarki oraz mikroelementów w postaci chelatów. Produkt ułatwia wytworzenie struktury gruzełkowatej gleby co przekłada się na lepszą przepuszczalność wody oraz wietrzenie gleby. LIGNOhumat® SUPER  przeciwdziała zalewiskom wodnym i co najważniejsze  pomaga w rozkładzie resztek roślinnych i korzeni po skończonej produkcji.

Drugim z zabiegów jest zabieg z wykorzystaniem preparatów AZOT bacter® oraz FOSFOR bacter®, które pozwalają na obniżenie dawkowania nawozów mineralnych oraz skuteczniejsze ich pobieranie . AZOT bacter® to produkt który poprzez wykorzystanie azotu z powietrza atmosferycznego ułatwia stymulację systemu korzeniowego oraz łatwe pobieranie składników odżywczych. FOSFOR bacter® to produkt który przetwarza fosfor do form łatwych do pobierania przez rośliny poprawiając urodzajność gleby oraz wspomaga intensywne i równomierne wybarwianie się owoców nawet w sytuacji słabego nasłonecznienia.

Podstawa to dobry grunt, a mocna rozsada to gwarancja nie tylko roślin zdrowych roślin i pełnych wigoru, ale co ważne długiego i owocnego plonowania.

 

 

 

 

Adres

AGRARIUS Sp. z o. o.
Prałkowce 177/1
37-700 Przemyśl

Kontakt

tel./fax: +48 16 675 03 38
e-mail: biuro@agrarius.eu
formularz kontaktowy

Newsletter

x