Technologia uprawy pszenicy

 

 

Joanna Lityńska

Doradca Firmy Agrarius


 

 

Długa sucha jesień za nami. Już pod koniec roku mogliśmy obserwować efekty zaprawiania pszenicy NANO-GRO®.

 

 

Tak przygotowane rośliny był mniej narażone na negatywne efekty niedoboru wody, lepiej wykorzystywały składniki pokarmowe oraz były lepiej przygotowane na występujące przymrozki w dodatku bez okrywy śnieżnej.


 

Czas powoli zastanowić się nad układaniem wiosennej technologii uprawy zbóż.

 

Z moich obserwacji po spotkaniach w gospodarstwach, wynika, że coraz więcej rolników decyduje się na rozwiązania, które poprawiają jakość ich produkcji oraz jakość plonów. Chcą produkować zdrową żywność, zgodnie z zasadami integrowanej produkcji oraz poprawiać właściwości fizyko-chemiczne swojej gleby.

 


 

Od czego zacząć?

Łamliwość podstawy źdźbła jest to choroba, która atakuje już przy bardzo niskiej temperaturze ok 4°C i wysokiej wilgotności powietrza, jednak jej skutki są widoczne stosunkowo późno. Na początku grzyb atakuje zewnętrzne pochwy liściowe, następnie wnika do środka rośliny. Prowadzi to do bardzo negatywnych skutków, jak zamieranie kłosów spowodowane odcięciem transportu wody oraz składników odżywczych.

Ze względu na bardzo długi okres wegetacji jesienią oraz ciepłą zimę bardzo wcześnie występują porażenia mączniakiem prawdziwym. Atakuje liście oraz źdźbło, tworząc biały nalot. Poprzez ograniczenie fotosyntezy oraz zwiększenie intensywność transpiracji, roślina jest bardzo osłabiona oraz narażona na kolejne infekcje przez inne patogeny. Stopień porażenia jest uzależniony od podatności odmiany oraz nasila się  w bardzo gęstych łanach.

Widoczne gołym okiem objawy septoriozy paskowanej liści – plamy z brunatną obwódką rozciągające się wzdłuż nerwów, widać czasem dopiero 3 tygodnie od infekcji. Brak zastosowania ochrony doprowadza do wzrostu porażenia oraz zasychania cały liści, a tym samym znaczącego obniżenia plonu.

Bardzo dobry rozwiązaniem w ograniczeniu rozwoju chorób pszenic jest zastosowanie organicznego preparatu PROTECT bacter® w dawce 1 l/ha, który działa jak naturalny fungicyd oraz bakteriocyd, działając antagonistycznie w stosunku do patogenów, konkurując z nimi o przestrzeń oraz o składniki odżywcze.  Preparat wykazuję przedłużone działanie, oprysk należy wykonać tuż po ruszeniu wegetacji.

Do tego zabiegu zalecane jest dołożenie AZOT bacter® w dawce 1 l/ha, który pozwala nam na obniżenie nawożenia azotowego już o 30%. Badania IUNG Puławy pokazują, że przy stosowaniu tych preparatów zwiększa się ilość pobranych substancji przez rośliny. Wpływa to na efektywne wykorzystanie stosowanych nawozów oraz podniesienie plonowania.

W celu poprawy skuteczności zabiegu, a tym samym zapewnieniu lepszych warunków  do rozwoju populacji bakterii Bacillus subtilis oraz Azotobacter chroococcum, zawartych w w/w preparatach, należy stosować oprysk łącznie z kwasami humusowymi w dawce  200 g preparatu na hektar o nazwie LIGNOhumat®.

W trakcie wiosennego okresu wegetacyjnego w pszenicy mamy do czynienia z wieloma czynnikami stresowymi od braku wody, wysokich temperatury do fitotoksyczności. Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami, które wpływają znacząco na poziom plonowania. Polecamy w  pierwszych zabiegach dolistnych oprysk NANO-GRO®  w ilości 8 szt/ha. Jest to ograniczy stymulator, który powoduje w roślinie uruchomienia naturalnego procesu obronnego poprzez stymulację produkcji hormonów roślinnych. Stymuluje roślinę do wzrostu, poprawia jej wigor oraz poprzez pogrubienie ścian komórkowych utrudnia wnikanie patogenów. Sprawia, że roślina jest lepiej przygotowana na późniejsze infekcje.

 

Dbając o poprawę odżywienia roślin oraz zdrowotności upraw, do fazy BBCH 39,  zalecane jest wykonanie oprysku Naturalnym Plonem® w dawce 100 g/ha. Jest to skoncentrowany preparat zawierający unikatowe połączenie L-aminokwasów pochodzących z alg, fitohormonów i oligopeptydów, a także substancji humusowych.

 

W wyniku dużej presji chorób często konieczne jest zastosowanie drugiego zabiegu PROTECT bacter®. W fazach BBCH 39-59 mamy do czynienie z brunatną plamistością liści, wtórnymi porażeniem septoriozą paskowaną liści oraz septoriozą kłosów , rdzami oraz  grzybami z rodzaju Fusarium.

 

Brunatna plamistość liści jest to jedna z najgroźniejszych chorób w uprawie pszenicy. Charakterystyczne objawy to małe brunatne zmiany z ciemną plamką w środku. Rozwój choroby występuję w wyższych temperaturach  ok 18°C i wysokiej wilgotności powietrza. Może obniżyć plon nawet o 50%.

 

Grzyby z rodzaju Fusarium powodują zanieczyszczenie ziarna pszenicy swoimi metabolitami – mykotoksynami, obniżając wartość handlową plonu.

 

Należy pamiętać, że zastosowane preparaty podnoszą również jakość naszego plonu. Zawartości białka czy glutenu. Preparaty jak NANO-GRO® czy Naturalny Plon® można stosować 2-3 razy w sezonie w zależności od Państwa potrzeb.

 

Kluczem do sukcesu jest stworzenie roślinom najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju. Dbanie o ich odżywienie, podnoszenie odporności na stres oraz ochronę przed chorobami.

 

 

 

 

Adres

AGRARIUS Sp. z o. o.
Prałkowce 177/1
37-700 Przemyśl

Kontakt

tel./fax: +48 16 675 03 38
e-mail: biuro@agrarius.eu
formularz kontaktowy

Newsletter

x